KGL_new
Puls Branży

BP i TOTAL wchodzą w chemiczny recykling

BP stworzył konsorcjum wraz z m.in. Danone, Unilever i ALPLA, które zajmie się chemicznym recyklingiem opakowań. Natomiast TOTAL we współpracy z m.in. Nestle i Marsem zainicjuje przemysł chemicznego recyklingu na terytorium Francji.

"To ważny krok w kierunku gospodarki cyrkulacyjnej dla przemysłu poliestrowego. Jesteśmy jednak świadomi, że sami nie stworzymy pełnej cyrkulacji" - dyrektorka ds. petrochemii BP Rita Griffin.

BP już wcześniej pracowało nad techniką Infinia, która może być wykorzystywana do przerabiania PET. Brytyjski koncern paliwowy zapowiedział także wart 25 mln dolarów projekt budowy pilotażowego zakładu recyklingowego na terytorium USA. Jego celem będzie sprawdzenie ekonomicznej opłacalności Infinii.

W chwili obecnej jedynie 12 proc. butelek PET na świecie jest ponownie wykorzystywanych w produkcji nowych opakowań, pomimo tego, że do recyklingu trafia ok. 75 proc. z nich. Pozostała cześć jest wykorzystywana w zastosowaniach, które wymagają utylizacji opakowania po zużyciu - wskazało BP.

Obecne inwestycje w nowe technologie takie jak samochody elektryczne zaczynają obniżać popyt na ropę. Głównym obszarem wzrostu dla tego rynku aż do 2040 r. mają stać się produkty petrochemiczne wykorzystywane do produkcji tworzyw i opakowań z nich - wynika z danych Bloomberg New Energy Finance. Jednocześnie agencja ostrzegła, że problemem pozostaje rosnący ruch społeczny przeciw zanieczyszczaniu środowiska plastikiem.

Dodaj ofertę pracy