KGL_new
Puls Branży

Koncerny pozwane za plastik

Kalifornijska organizacja ekologiczna oskarża Coca-Cola, Pepsi, Nestle i kilka innych globalnych gigantów o globalne zanieczyszczenie plastikiem lądów i oceanów i oczekuje, że wezmą odpowiedzialność za szkody, które wyrządzają.

Autorem pozwu jest Earth Island Institute, który oskarżył dziesięć wielkich firm za to, że w decydujący sposób przyczyniły się do zanieczyszczenia świata plastikiem – ich zdaniem duża część z szacowanych 8-20 milionów ton plastiku, które trafia rocznie do oceanów, trafia tam przez tych dziesięć firm.

Na liście są Coca Cola, Pepsi, Nestle, Clorox, Crystal Geyser, Mars, Danone, Mondelez International, Colgate-Palmolive oraz Procter & Gamble.

Organizacja chce, by wyszło na jaw, ile plastiku tak naprawdę jest poddawanych recyklingowi, żeby wspomniane firmy wzięły odpowiedzialność za odpady, które produkują. Pozew zawiera żądanie zrekompensowania ekologicznych szkód wywołanych przez plastik.

Drugi zarzut polega na tym, że firmy te oznaczają swoje plastikowe produkty jednorazowe jako zdatne do recyklingu, dając do zrozumienia, że odpady zostaną mu poddane. To, zdaniem obrońców środowiska, mija się z prawdą. Earth Island Institute żąda, by firmy przestały oznaczać jednorazowy plastik jako zdatny do recyklingu, skoro w większości nie jest mu poddawany.

Dodaj ofertę pracy