biester
Puls Branży
Ciech   Lerg  

Firma LERG kupuje biznes Żywic od Grupy CIECH: w Nowej Sarzynie będzie działał prężny polski producent o zasięgu europejskim

Spółka LERG S.A. podpisała wstępną umowę zakupu 100 proc. udziałów, należącej do Grupy CIECH, spółki CIECH Żywice, jedynego w Polsce producenta żywic epoksydowych i ważnego dostawcę żywic poliestrowych stosowanych w produkcji farb i komponentów dla wielu kluczowych branż gospodarki. Nabywca – polska firma LERG S.A. z Podkarpacia – to jeden z wiodących producentów żywic w Europie Środkowej, specjalizujących się w produkcji żywic poliestrowych. Sprzedaż zostanie sfinalizowana po uzyskaniu niezbędnych zgód regulacyjnych. Zakład produkcyjny w Nowej Sarzynie będzie dalej funkcjonował, stając się częścią firmy LERG S.A. Zakład zyska tym szansę na dynamiczny rozwój i wzmocnienie pozycji na krajowym i międzynarodowym rynku.

Dla CIECH umowa z LERG S.A. jest efektem realizacji zapisów strategii Grupy na lata 2019-2021, której celem jest maksymalizacja wartości Grupy dla akcjonariuszy poprzez koncentrację na rozwoju głównych linii biznesowych o największej skali działania i wiodącej pozycji na globalnych rynkach. Kwota transakcji wynosi 160 mln zł.

 
LERG S.A to jeden z najważniejszych producentów żywic w Polsce. Oprócz działalności produkcyjnej i sprzedaży na eksport, LERG posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, a także współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi. Firmę cechuje duża dynamika rozwoju, która w ostatnich latach zaowocowała stworzeniem silnej, zdywersyfikowanej grupy chemicznej o globalnym zasięgu.

 

- Nabycie spółki CIECH Żywice stanowi ważny krok w kierunku realizacji strategicznych celów przedsiębiorstwa jakimi są ugruntowanie pozycji lidera w produkcji żywic oraz zwiększenie wartości, potencjału rozwojowego i bezpieczeństwa firmy. Obie spółki posiadają bogatą tradycję, ogromne doświadczenie i silną pozycję w swojej branży, cechuje je również komplementarność produktowa i technologiczna. Dzięki temu powstanie polska firma zdolna do jeszcze bardziej skutecznego konkurowania na globalnym rynku żywic. Dlatego bardzo nas cieszy, że wraz z zamknięciem transakcji będziemy mieli możliwość powitać spółkę CIECH Żywice w Grupie LERG– podkreśla Agnieszka Kozubek-Bespalenko, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy LERG.

 

CIECH rozpoczął przegląd opcji strategicznych dla biznesu Żywic jesienią 2019 roku, ogłaszając jednocześnie wydzielenie biznesu Żywic z CIECH Sarzyna do oddzielnej spółki, co zostało zrealizowane z początkiem 2020 roku. Nowa spółka zajmuje się w całości produkcją i sprzedażą blisko 1000 produktów, wśród których znajdują się żywice epoksydowe (ok. 40 proc. sprzedaży) , poliestrowe nasycone (ok. 10 proc. sprzedaży) i nienasycone (ok. 50 proc. sprzedaży). Spółka eksportuje ok. 50 proc. swoich wyrobów, głównie do krajów europejskich, posiada własne centrum R&D. Wśród odbiorców znajduje się wiele segmentów gospodarki (m.in. budownictwo, transport), a spółka w ostatnich latach intensywnie rozwijała portfolio wysokomarżowych produktów stosowanych m.in. w branży sanitarnej (żelkoty). Dzięki rozwiniętemu działowi R&D oraz wysokiej jakości obsłudze posprzedażowej CIECH Żywice oferuje cieszące się sporym zainteresowaniem unikalne żywice z linii Epidian Deco stosowane
w segmencie home&garden. Z kolei przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje, zwiększyły ofertę posadzek epoksydowych o cenionych przez branżę budowlaną właściwościach.

 

- Zgodnie z naszą strategią chcemy się rozwijać w biznesach, w których mamy mocną pozycję konkurencyjną na międzynarodowym rynku
i możliwość skutecznego rozwoju. Zmiany na globalnym rynku żywic

w ostatnich latach potwierdzają, że aby skutecznie konkurować

 

ze światowymi i regionalnymi konkurentami wymagana jest odpowiednia skala działania. Dlatego w ramach przeglądu opcji strategicznych dla spółki CIECH Żywice szukaliśmy partnera, który oprócz korzystnych warunków transakcji, zapewni także możliwość dalszego rozwoju tego biznesu i umożliwi wykorzystanie potencjału produkcyjnego i intelektualnego spółki oraz stworzy przyjazne i angażujące środowisko pracy. Cieszymy się także, że jest to polski producent, będący wizytówką naszego kraju na rynku europejskim, funkcjonujący tu, na Podkarpaciu – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

 

Spółka CIECH Żywice ma swoją siedzibę w Nowej Sarzynie i zatrudnia ok. 240 osób. W 2019 roku biznes Żywic wypracował 298 mln zł przychodów.

 

- CIECH Żywice to wiodący polski producent żywic, firma zrestrukturyzowana, posiadająca zdrowe fundamenty i dalszy potencjał rozwojowy. W ostatnich latach polepszyliśmy jego potencjał rynkowy rozbudowując portfolio o produkty wysokomarżowe kierowane do perspektywicznych segmentów gospodarki. Połączone możliwości spółek CIECH Żywice i LERG S.A. wzmocnią pozycję polskiego segmentu produkcji żywic na arenie międzynarodowej, co przełoży się na stabilność zatrudnienia i możliwości rozwoju pracowników, tym bardziej, że firma LERG zamierza kontynuować działania zmierzające do tworzenia przyjaznego i nowoczesnego środowiska pracy – dodaje Kami Majczak, Prezes CIECH Żywice.

 

Do sfinalizowania transakcji sprzedaży spółki CIECH Żywice niezbędne jest uzyskanie zgód regulacyjnych.

Dodaj ofertę pracy