biester
Puls Branży

Więcej niż centrum frezarskie, ale jeszcze nie frezarka bramowa - precyzyjne pionowe centra do obróbki wielkogabarytowych detali linii TBI MVC

W sektorze produkcji przemysłowej od zeszłego roku zauważalne są dwa trendy: zakłady produkcyjne stawiają na samowystarczalność i inwestują we własny park maszynowy oraz część produkcji z krajów azjatyckich wraca do Europy. Przedstawione trendy wzmocniły się dodatkowo w okresie pandemii.

Firmy inwestując, wybierają urządzenia z szerokim zakresem możliwości wykorzystania przy zadaniach produkcyjnych. W kwestii obróbki skrawaniem odpowiedzią na taką potrzebę są pionowe centra frezarskie linii TBI MVC dające możliwość obróbki skrawaniem zarówno małych jak i dużych gabarytów. Rynek świadczonych usług frezarskich i produkcji detali w zakresie przejazdu w osi Z do 700 mm jest mocno nasycony, natomiast powyżej 700 mm daje większą przewagę nad konkurencją. Seria TBI MVC to modele 1890, 2290, 2590 gdzie przejazd w osi Z można zwiększyć do 1000 mm. Tak jak w przypadku frezarek bramowych, kompaktowe pionowe centra MVC zapewniają także możliwość obróbki dużych detali. Walorem takiego rozwiązania jest oszczędność w zakresie powierzchni użytkowej hali, jak również znacznie mniejszy nakład finansowy niż w przypadku frezarki bramowej.

W frezarkach linii MVC przejazdy w osiach X/Y/Z mogą sięgać do 2500/1000/1000 mm.

Podkreślić również należy możliwość obróbki detali w złożeniu oraz z zastosowaniem oprawki lub głowicy kątowej. Z tego powodu ten typ maszyn cieszy się szczególnym zainteresowaniem producentów form wtryskowych oraz konstrukcji spawanych. Użytkownikiem pionowego centrum obróbkowego serii MVC jest między innymi znany producent wyrobów z tworzyw sztucznych -Prosperplast, czy też Cloos Polska - ekspert w zakresie automatyzacji i robotyzacji spawalnictwa.

W linii pionowych centr obróbkowych MVC zmaksymalizowano przestrzeń obróbczą w stosunku do gabarytów maszyny. W zależności od modelu możliwości przejazdów w osi X sięgają od 1800 do 2500 mm, natomiast w osiach Y/Z to 900 mm, jednak w każdej chwili można je zwiększyć do 1000 mm. Frezarka została wyposażona we wszystkich osiach w prowadnice ślizgowe, które zapewniają stabilną obróbkę nawet bardzo ciężkich detali. Kontrolę nad przejazdami mogą opcjonalnie zapewnić liniały pomiarowe Heidenhain.

Przestrzeń obróbczą w pełni zmaksymalizowano w stosunku do niewielkich gabarytów maszyny.

Stół przemieszcza się w osiach X i Y, a jego nośność przy największych modelach może sięgać aż do 3 ton przy jednoczesnym zachowaniu pełnych parametrów obróbki, a jego powierzchnia w zależności od modelu wynosi od 1950x850 mm do 2650x850 mm. Mechaniczne odciążenie osi Z zdecydowanie zwiększa dokładność oraz szybkość obróbki, a także pozwala znacznie wydłużyć żywotność mechanizmów napędowych oraz prowadnic. Wysoka sztywność korpusu wykonywanego z żeliwna gwarantują wysoką dokładność pozycjonowania, która sięga do +/- 0,005 mm oraz powtarzalność pozycjonowania maszyny na poziomie +/- 0,003 mm.

Frezarka została wyposażona w najnowszej generacji sterowanie Heidenhain z panelem 15,6” (TNC 620)  lub 19” panelem dotykowym  TFT (TNC 640). Heidenhain jest sterowaniem wielofunkcyjnym, zorientowanym na programowanie kształtowe bezpośrednio na maszynie. Charakteryzuje się krótkim czasem przetwarzania bloku, które w połączeniu z jego ujednoliconą konstrukcją cyfrową i zintegrowanym sterowaniem napędów cyfrowych, pozwala uzyskać bardzo wysokie prędkości obróbki oraz maksymalną dokładność konturu zarówno w przypadku obróbki 2D oraz 3D. Jak każda obrabiarka marki TBI jest także kompatybilna z najnowszej generacji sondami pomiarowymi Heidenhain - detalu TS 460  i narzędzia TT 460 z systemem antykolizyjnym.

Frezarka posiada najnowszej generacji sterowanie Heidenhain TNC 620 lub 640.

Wrzeciono frezarek serii MVC dzięki bardzo dokładnemu wyważeniu umożliwia bezwibracyjną pracę dla każdej prędkości obrotowej w zakresie od 8000 do 15000 obr/min. Nadzór nad wrzecionem podczas pracy przy dużym obciążeniu i na wysokich obrotach zapewnia stabilizacja temperaturowa. Dodatkowo obrabiarka TBI MVC wyposażona w sterowanie Heidenhain TNC 640 posiada system ACC (Active Chatter Control), który gwarantuje kontrolę nad powstałymi wibracjami wrzeciona, co w efekcie znacznie zwiększa dokładność i jakość obróbki oraz żywotność narzędzi. ACC pozwala zwiększyć wydajność skrawania o 25% a nawet więcej. Ponadto posiada system AFC (Adaptive Feed Control), który automatycznie reguluje prędkość posuwu uwzględniając odpowiednią moc wrzeciona. Zastosowanie adaptacyjnego regulowania posuwu AFC optymalizuje czas obróbki, monitoruje narzędzia w celu uniknięcia szkód następujących po złamaniu freza lub wskutek jego zużycia oraz chroni mechaniczne komponenty maszyny.

Firma umożliwia szkolenia podstawowe oraz zaawansowane dla operatorów i programistów CNC.

Dokonując wyboru doskonałego narzędzia pamiętajmy, że jego efektywność uzależniona jest od obsługi operatora. I w tym zakresie TBI Technology przygotowało rozwiązanie na występujące braki wykwalifikowanej kadry. W siedzibie firmy uruchomione zostało centrum szkoleniowe wyspecjalizowane w zakresie sterowania Heidenhain iTNC 530, TNC 620 oraz najnowszej generacji TNC 640 wraz z wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami. Centrum umożliwia szkolenia zarówno z podstawowej wiedzy oraz kursy zaawansowane dla operatorów i programistów CNC z doświadczeniem zawodowym. Szkolenie przeprowadzane na indywidualnych stacjach sterujących oraz na obrabiarkach, pod okiem doświadczonych szkoleniowców - gwarantuje płynne rozpoczęcie pracy u Klienta. 

Szkolenia są przeprowadzane na indywidualnych stacjach sterujących oraz na obrabiarkach.

Kontakt:

TBI Technology Sp. z o.o.
ul. Bosacka 52, 47-400 Racibórz
e-mail: kontakt@tbitech.pl, www.tbitech.pl

Dodaj ofertę pracy