biester
Puls Branży
Lanxess  

Lanxess kupuje Emerald

Koncern LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, przyspiesza swój rozwój. 14 lutego 2021 podpisano roku wiążącą umowę nabycia 100 proc. udziałów w Emerald Kalama Chemical. Amerykańska spółka jest czołowym światowym producentem specjalistycznych chemikaliów, zwłaszcza dla segmentu konsumenckiego, a jej większościowymi udziałowcami są podmioty powiązane z amerykańską spółkę private equity American Securities LLC.

Wartość przedsiębiorstwa Emerald Kalama Chemical wynosi 1,075 mld USD. Po odliczeniu pozycji związanych z zadłużeniem cena zakupu wynosi około 1,04 mld USD (867 mln EUR*), którą LANXESS pokryje z istniejącej płynności. Oczekuje się, że transakcja zostanie zakończona w drugiej połowie 2021 roku. Nadal podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy.

 

W 2020 roku Emerald Kalama Chemical osiągnęła sprzedaż w wysokości około 425 mln USD i EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych w wysokości około 90 mln USD. W ciągu trzech lat po zakończeniu transakcji LANXESS spodziewa się dodatkowego rocznego wkładu w EBITDA w wysokości około 30 mln USD (25 mln EUR*) z tytułu efektów synergii. Przejęcie wpłynie na zysk na akcję już w pierwszym roku podatkowym po jego zakończeniu.

 

– Niezmiennie przyspieszamy na kursie wzrostowym – podkreśla Matthias Zachert, prezes zarządu LANXESS AG –  Działalność Emerald Kalama Chemical idealnie do nas pasuje. Będziemy dalej wzmacniać nasz segment Consumer Protection i otwierać nowe, rentowne obszary zastosowań, na przykład w przemyśle spożywczym i sektorze zdrowia zwierząt. Wzmocnimy ponadto naszą pozycję w naszym rozwijającym się regionie Ameryki Północnej. Przyczyni się to do dalszego zwiększenia naszej rentowności i stabilności.

 

Emerald Kalama Chemical zatrudnia około 500 pracowników na całym świecie i posiada zakłady produkcyjne w Kalama w stanie Waszyngton (USA), Rotterdamie (Holandia) i Widnes (Wielka Brytania). Emerald Kalama Chemical uzyskuje około 45 proc. swoich obrotów w Ameryce Północnej. – Emerald Kalama Chemical ma bardzo wydajną strukturę, skupia całą swoją działalność produkcyjną w zaledwie trzech zakładach. Dlatego też spodziewamy się bardzo szybkiej integracji nowego przedsiębiorstwa – dodaje Zachert.

 

Ukierunkowana ekspansja portfela w segmencie Consumer Protection

 

Emerald Kalama Chemical generuje około 75 proc. swoich obrotów w segmencie konsumenckim. Są to środki konserwujące do zastosowań spożywczych, domowych i kosmetycznych, aromaty i substancje zapachowe oraz produkty do żywienia zwierząt. Pozostałe 25 proc. obrotów pochodzi z działalności w zakresie chemii specjalistycznej do zastosowań przemysłowych, między innymi w przemyśle tworzyw sztucznych i klejów.

 

Poprzez przejęcie LANXESS dąży do celowego rozszerzenia swojego portfolio: koncern ma mocną pozycję w globalnym sektorze antybakteryjnych składników aktywnych i środków konserwujących, w tym do produktów ochrony konsumentów i higieny zwierząt. Są to na przykład środki dezynfekujące skuteczne w walce z koronawirusem lub afrykańskim pomorem świń.

Dodaj ofertę pracy