biester
Puls Branży

Trzeba zamknąć cykl

Rozmowa z Peterem von Hoffmannem, dyrektorem generalnym Business Unit Engineering Plastics Applications w Coperion. Wywiad ukazał się w grudniowym wydaniu magazynu Plastics Review.

Recykling mechaniczny jest złożony i kosztowny. Recykling chemiczny jest jeszcze droższy. Cała operacja opłaca się tylko wtedy, gdy ceny ropy są wysokie. Kto zainwestuje w takie zakłady, jeśli nie wiadomo, czy można je ekonomicznie eksploatować?

Producenci tworzyw sztucznych chcą pokazać, że są liderami i zwiększają swój udział w cyklu. Dlatego inwestują w recykling chemiczny; nawet jeśli nie ma to dziś sensu z czysto ekonomicznego punktu widzenia, z pewnością oszczędza zasoby i zmniejsza ślad węglowy. Chcą jednak być również przygotowani na wypadek, gdyby w przyszłości pojawiły się polityczne wymagania dotyczące wyższej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produktach z tworzyw sztucznych, a obecnie jest wiele do powiedzenia na ten temat.

 

Obecnie to Europa nadal napędza gospodarkę o obiegu zamkniętym. Czy iskra w końcu przyjmie się w pozostałych częściach świata?

Jeśli to tylko UE skupia się na gospodarce o obiegu zamkniętym, jest mało prawdopodobne, że zostanie przeforsowana w dużym tempie. Zachęca mnie fakt, że ostatnio Stany Zjednoczone podjęły tę kwestię. Administracja Bidena wyraźnie skupiła się na tym i widzimy, że recykling staje się coraz ważniejszy w USA, co nie miało miejsca kilka lat temu. Ponadto wielu producentów reaktorów do recyklingu chemicznego znajduje się w USA, podobnie jak wiele zakładów pilotażowych. Firmy amerykańskie wraz z firmami europejskimi zapewniają znacznie większą dynamikę. W Chinach intensywnie rozwijają się również środki ochrony środowiska. Jesteśmy całkowicie pewni, że problemy, które są obecnie które są obecnie traktowane priorytetowo w Europie, wkrótce pojawią się w Ameryce Północnej, a następnie w coraz większym stopniu również w Azji.

Przeczytaj całą rozmowę

Dodaj ofertę pracy