mey
Puls Branży
Engel  

Pakiety wydajnościowe przeciw rosnącym cenom energii

Gwałtownie rosnące ceny energii stawiają przetwórców tworzyw sztucznych przed ogromnymi wyzwaniami, gdyż kosztów tych nie można przenieść na klientów. Oszczędzanie energii to klucz do zapewnienia konkurencyjności Dostosowane do potrzeb pakiety wydajnościowe producenta wtryskarek i rozwiązań systemowych ENGEL, wspierają poczynania klientów obniżających zużycie energii.

Korzystając ze swoich wysokich kompetencji, przy optymalizacji zużycia energii ENGEL bierze pod uwagę nie tylko wtryskarkę. Nowe pakiety wydajnościowe obejmują także dopasowane rozwiązania termostatowania oraz inteligentne systemy asystenckie. Zaczynając od wtryskarki hydraulicznej z pompą o stałej wydajności, można zaoszczędzić aż do 67 procent energii.

Wszystkie pakiety są dostępne z nowymi wtryskarkami, ale można w nie także wyposażyć już wcześniej zakupione wtryskarki z serii e-motion, e-mac, victory i duo od generacji jednostki sterującej CC300.

 

Czynnik wpływający na wydajność nr 1: wtryskarka

Wybierając nową wtryskarkę uwagę kieruje się na technologię napędu. ENGEL razem z przetwórcą analizuje wymagania, które trzeba spełnić przy wytwarzaniu danego produktu, aby znaleźć najlepszy stosunek zużycia energii do wydajności maszyny. Decydująca jest moc całkowita. Aby zapobiec stratom energii, ENGEL stawia między innymi na serwonapędy i konsekwentną izolację cylindrów wtryskowych. Wszystkie maszyny ENGEL – od serwohydraulicznych przez hybrydowe aż po całkowicie elektryczne – należą do najwydajniejszych wtryskarek na rynku w danym rozmiarze i w danej klasie mocy.

Ważnym elementem wszystkich pakietów wydajnościowych są ecograph plus i ecobalance, gdyż transparentność tworzy podstawę optymalizacji energooszczędności. W wersji rozszerzonej ecograph mierzy zużycie energii wszystkich podzespołów instalacji – łącznie z urządzeniami peryferyjnymi i gorącymi kanałami – i prezentuje je w przejrzystej formie operatorowi maszyny. Na podstawie tych wartości ecobalance rozdziela dla danej maszyny lub jednostki produkcyjnej zdefiniowaną moc całkowitą na cały cykl wtryskiwania w zależności od potrzeb. W ten sposób można uniknąć skoków zużycia energii, co wiązałoby się z ryzykiem kar finansowych.

 

Czynnik wpływający na wydajność nr 2: termostatowanie

Termostatowanie formy jest odpowiedzialne za prawie 40 procent całkowitego zużycia energii jednostki produkcyjnej. Proces ten ma tym samym z dużą przewagą największy wpływ na zużycie energii podczas wtryskiwania. Dlatego od ponad dziesięciu lat ENGEL intensywnie zajmuje się kwestią termostatowania i stworzył własny program produktów. Wszystkie wtryskarki w pakietach wydajnościowych są wyposażone w e-flomo i e-temp.

Bezobsługowe rozdzielacze wody termostatowanej e-flomo monitorują przepływ, ciśnienie, temperaturę i różnicę temperatur. Pomagają wykluczyć negatywne czynniki, by zapewnić stale wysoką jakość detali.

Termostaty typu e-temp są zintegrowane ze sterownikiem CC300 wtryskarki przez OPC UA. Umożliwia to automatyczne dopasowanie prędkości obrotowej pomp wody termostatowanej do rzeczywistych potrzeb, co ma bezpośredni wpływ na bilans energetyczny. Aby ograniczyć liczbę termostatów, ENGEL oferuje urządzenia e-temp także w wersji XL.

 

Czynnik wpływający na wydajność nr 3: cyfryzacja

Inteligentne systemy asystenckie wspierają przetwórców w wykorzystywaniu pełnego potencjału wtryskarki. iQ flow control to system asystencki, który ENGEL zaprojektował specjalnie na potrzeby optymalizacji procesów termostatowania i na stałe włączył do swoich pakietów wydajnościowych. Na podstawie wartości zmierzonych przez e-flomo w zależności od dokonanego wyboru oprogramowanie aktywnie reguluje przepływ lub różnicę temperatur we wszystkich obiegach. W ten sposób warunki termiczne pozostają stałe nawet przy wahaniach w systemie. Wynikiem jest bardzo wysoka powtarzalność, a ponadto minimalne zużycie wody chłodzącej i energii.

 

Szybciej ku ROI

W trakcie targów K 2022 ENGEL, bazując na konkretnych przykładach zaprezentuje korzyści, jakie płyną z połączenia wtryskarki, termostatowania i rozwiązań cyfrowych. Oprócz bezpośredniej redukcji zużycia energii przez poszczególne podzespoły instalacji, także zapobieganie wadliwym detalom, oszczędność czasu uzyskiwana przez operatorów maszyny oraz większe bezpieczeństwo obsługi przyczyniają do wzrostu efektywności i konkurencyjności produkcji. Im większa moc całkowita, tym szybciej nowa wtryskarka osiąga poziom wskaźnika opłacalności inwestycji ROI (ang. return on invest).

Dodaj ofertę pracy