biester
Puls Branży

Relacja z Konferencji Foliowej 2022

Po 2-letniej przerwie covid do kalendarza branżowego powróciło spotkanie biznesu foliowego. 29.09.2022 kilkudziesięciu przedsiębiorców reprezentujących producentów folii oraz opakowań foliowych zgromadziło się w warszawskim Szawa Conference, by podyskutować o stanie i perspektywach branży, wymienić doświadczenia z ostatnich 2 lat, notabene dość burzliwych dla całego przemysłu tworzyw w Polsce.

Partnerzy Konferencji Foliowej 2022

 

 

Sale konferencyjne wypełnili zarówno producenci folii i opakowań foliowych, jak i dostawcy maszyn i surowców. W tym ciekawym gronie dochodziło do wielu interakcji, wymiany opinii, doświadczeń i informacji. Konferencyjne prelekcje były podstawą do ożywionych i konstruktywnych dyskusji w kuluarach, tym samym Konferencja po raz kolejny potwierdziła swoją reputację, jako miejsca skutecznego branżowego networkingu. Widać było głód branżowych spotkań, chęć pielęgnowania relacji, pragnienie komunikacji i porozumiewania się.

 

Pobierz konferencyjne prelekcje

Konferencję otworzyła prelekcja Anity Frydrych (KGL SA) informująca rynek o pełnym portfolio innowacyjnych folii przeznaczonych do produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego. Największe zainteresowanie wzbudziły folie z spienionych PET i PP, będące w ofercie spółki.

 

Kolejny prelegent Damian Dziadowiec (Eurocast Sp. z o.o.) przedstawił rodzinę folii Crysta-Line, czyli wysokobarierowych monofolii opakowaniowych adresowanych dla wielu sektorów przemysłu spożywczego. Spółka jest jednym z prekursorów wprowadzania na rynek folii monosurowcowych spełniających najwyższe wymagania jakościowe i certyfikacyjne. Eurocast liczy na wysoką sprzedaż tych produktów.

 

Zobacz program Konferencji

Izabela Talmont (Emipak Sp. z o.o.) w brawurowym odczycie zaciekawiła salę nowoczesnymi systemami inspekcji produkcji w wytwarzaniu folii autorstwa BST Group. Takie systemy zdecydowanie podnoszą jakość produkcji oraz ograniczają straty i wady powstające w trakcie. Wg Pani Izabeli polski rynek staje się coraz bardziej chłonny na tego rodzaju technologie i jest to wyraz m.in. podnoszenia progów jakościowych w wielkoskalowej produkcji folii z polimerów.

 

Mariusz Wroński (Coliber Polymer Sp. z o.o. SK) przedstawił innowacje  barwieniu folii oraz potencjał produktowy firmy, której celem jest szybkie wejście do grona kluczowych dostawców kolorów dla branży. A możliwości ku temu są oczywiste, Coliber Polymers dysponuje obecnie 11 liniami produkcyjnym pozwalającymi wytwarzać ponad 300 ton surowca miesięcznie.

 

Lista obecności Konferencji

Duże skupienie uczestników poprzedziło wykład prof. Artura Bartkowiaka (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), wieloletniego Dyrektora Merytorycznego Konferencji Foliowej, który dobitnie wykazał konieczność inwestycji w innowacje, ale takie, które tworzą nowe potrzeby rynku lub na nie odpowiadają. Profesor wyjaśnił również wiele niejasności i nieścisłości w obszarze recyklingu tworzyw, wskazując na szereg problemów, które mogą osłabić rozwój recyklingu w Polsce i UE, jeśli przedsiębiorcy nie będą mieli świadomości ich istnienia. Po wykładzie prof. Bartkowiak zebrał rzęsiste oklaski oraz grad pytań dotyczących przedstawianych materii.

 

Waldemar Sobański (Plastics Review) występuje na konferencjach rzadko, ale jeśli już, to z ważnym przesłaniem. Tym razem informacje finansowe na temat rynku foliowego, mitów na nim krążących oraz jego perspektyw biznesowych, wywołały znaczne ożywienie na sali.

 

Alert dla recyklerów tworzyw

W tym miejscu doszło do losowania sympatycznej niespodzianki w postaci piłki siatkowej z podpisami pierwszego składu ZAKSA Kędzierzyn Koźle, czyli kilkukrotnych Mistrzów Polski oraz dwukrotnych triumfatorów siatkarskiej Ligi Mistrzów. Pamiątkę z Konferencji ufundował jej Partner – Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA. Szczęśliwą posiadaczką symbolicznego trofeum stałą się Izabela Flis z Granulat-Chmielarz Sp. z o.o.

 

Tradycyjnie, finałem Konferencji była debata branżowa, z udziałem obecnych na Sali przedsiębiorców, którą moderowali prof. Bartkowiak i Prezes Sobański. W jej trakcie pojawiło się wiele wartościowych głosów, zderzały się opinie, dochodziło do ciekawych wystąpień pokazujących aktualny potencjał biznesowy producentów opakowań z tworzyw.

 

Konferencja Foliowa 2022 została zgodnie oceniona przez Uczestników jako konstruktywna platforma dyskusyjna biznesu foliowego w Polsce. Tuż po Konferencji do jej organizatorów zgłosiło się już kilka podmiotów zainteresowanych wystąpieniami oraz aktywnym współtworzeniem edycji 2023. Tym samym przyszłoroczna Konferencja Foliowa zapowiada się jeszcze ciekawiej.

 

Kontakt w sprawie Konferencji Foliowej 2023: Waldemar Sobański; mail: valdemar@eplastics.pl

 

Konferencja obfitowałą w szereg ważnych treści, część Uczestników rejestrowała je elektronicznie.

 

Program Konferencji Foliowej to od lat wspólna koncepcja Prof. Artura Bartkowiaka i Prezesa Waldemara Sobańskiego.

 

Duże skupienie uczestników poprzedziło wykład prof. Artura Bartkowiaka

(Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny).

 

Anita Frydrych (KGL SA)

 

Izabela Talmont (Emipak Sp. z o.o.)

 

Damian Dziadowiec (Eurocast Sp. z o.o.)

 

Mariusz Wroński (Coliber Polymer Sp. z o.o. SK)

 

Piłka siatkowa z podpisami pierwszego składu ZAKSA Kędzierzyn Koźle

powędrowała do Izabeli Flis z Granulat-Chmielarz Sp. z o.o.

Konferencyjną pamiątkę przekazał Marcin Zemczak (Grupa Azoty - ZAK SA).

 

Konferencyjna ekipa Granulat-Chmielarz Sp. z o.o.

 

Ekipa Grupy Azoty-ZAK SA z Profesorem Arturem Bartkowiakiem.

 

Waldemar Sobański powiedział o tym, co realnie dzieje się w biznesie foliowym.

Był to dobry wstęp do branżowej debaty kończącej Konferencję Foliową 2022.

 

Dodaj ofertę pracy