biester
Puls Branży

Sytuacja biznesu tworzyw w Europie

Duży optymizm płynie z ostatniego badania branżowej koniunktury na starym kontynencie.

W badaniu zrealizowanym przez PIE,  nieco ponad jedna czwarta firm w Europie wydawała się być zadowolona ze swoich wyników biznesowych. W szczególności w Europie Południowo-Wschodniej nieco mniej niż połowa respondentów odnotowała poprawę w drugiej połowie 2022 r. – najwyższy odsetek spośród wszystkich regionów.

Większość europejskich firm z branży tworzyw sztucznych uważa, że w I połowie 2023 nie będzie gorzej. Prawie jedna trzecia respondentów spodziewa się poprawy wyników swojej firmy. Najwięcej optymizmu wydaje się płynąć z Hiszpanii i Portugalii, gdzie odsetek spodziewających się ożywienia biznesu w pierwszej połowie 2023 r. wynosi 54%. Gracze rynkowi są również w dużym stopniu optymistycznie nastawieni do najbliższej przyszłości swoich firm w krajach Beneluksu i Francji, gdzie udział respondentów oczekujących poprawy wynosi po 42%.

 

Chociaż niektóre czynniki, które utrudniały wyniki biznesowe w 2022 r., jeszcze nie ustały, coraz więcej firm podziela plany dotyczące kształtowania swoich programów inwestycyjnych. Prawie jedna trzecia badanych firm planuje zwiększyć wydatki, w porównaniu z zaledwie jedną czwartą w drugiej połowie 2022 r. Jednak prawie jedna czwarta respondentów zgłosiła plany ograniczenia projektów inwestycyjnych, wobec zaledwie 15% w poprzednim badaniu PIE.

 

Około połowa respondentów w Hiszpanii, Portugalii i Europie Środkowo-Wschodniej oraz 42% we Francji jest skłonna wydać więcej na rzeczowe aktywa trwałe niż w ubiegłym roku. Nieco ponad połowa recyklerów tworzyw sztucznych zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne, które wciąż są niższe niż sektor maszyn i narzędzi do tworzyw sztucznych (75%).

Nic dziwnego, że nieco ponad połowa firm skupiła się na usprawnieniu swojej działalności poprzez minimalizację kosztów.

 

Dwie trzecie uczestników nie zgłosiło chęci zmiany składu personelu. Mniej niż jedna czwarta planuje zatrudnienie nowych pracowników, a 13% spodziewa się zmniejszenia siły roboczej. Jedynym wyróżniającym się krajem jest Francja. W drugiej połowie 2022 r. 37% francuskich firm zatrudniło nowych pracowników, a tylko 5% zwolniło zatrudnienie. Rynek pracy we francuskim przemyśle tworzyw sztucznych prawdopodobnie będzie nadal rósł również w pierwszej połowie 2023 r. Zmiana w kierunku bardziej pozytywnego obrazu jest oczekiwana w Hiszpanii i Portugalii oraz w krajach Beneluksu.

 

Rosnące koszty energii – pierwsza lista obaw

Większość firm wymieniła koszty materiałów (80%) i koszty energii (76%) jako kluczowe wyzwania, przed którymi stanęła w drugiej połowie 2022 roku. Liczby te są zgodne z wynikami pierwszego półrocza 2022 roku, co wyraźnie wskazuje, że kryzys energetyczny jeszcze nie złagodniał na operacjach.

Z drugiej strony, nieco ponad połowa respondentów uznała dostępność surowców za czynnik niepokojący – spadek z 67% w pierwszej połowie 2022 r. Skutki wojny rosyjskiej na Ukrainie były jednymi z głównych problemów dla 41% firm z tworzyw sztucznych, podczas gdy prawie trzeciemu przeszkadzały ceny i wolumeny sprzedaży.

Zauważalnie wyższy (61%) odsetek respondentów w porównaniu z kilkoma ostatnimi badaniami wyraził zaniepokojenie rosnącą inflacją. Oczekuje się, że koszty materiałów nie będą tak palącym problemem w I półroczu 2023 r., ponieważ tylko 55% ankietowanych firm uznało je za jeden z głównych punktów zainteresowania w przyszłości.

 

Powrót do poziomów sprzed kryzysu dopiero w 2024 roku

Dobrą wiadomością jest to, że odsetek firm, które uważają, że nigdy nie będą w stanie wrócić do poziomu sprzed kryzysu wynosi zaledwie 2,4%. Zła wiadomość jest taka, że większość ankietowanych stwierdziła, że nie spodziewa się powrotu do zdrowia przed 2024 r. Większość z tych respondentów należy do niemieckojęzycznej Europy i jest właścicielami marek.

Prawie jedna czwarta ankietowanych spodziewa się, że w drugiej połowie tego roku zacznie się odbijać. Tę silną determinację najbardziej odzwierciedlają gracze z branży recyklingu tworzyw sztucznych oraz zajmujący się dystrybucją surowców.

Dodaj ofertę pracy