biester
Puls Branży
MAAG  

Gospodarka o obiegu zamkniętym potrzebuje holistycznych rozwiązań w zakresie recyklingu

Rozmowa z Alaaddinem Aydinem, dyrektorem zarządzającym Maag Germany GmbH.

Jak uporać się z problemem odpadów z tworzyw sztucznych?

To pytanie nie jest łatwe i zawsze zależy od tego, jak obchodzi się z plastikiem. W przypadku braku infrastruktury i skoordynowanego zestawu zasad rozsądne postępowanie z odpadami z tworzyw sztucznych nie jest możliwe. To jest dla nas bardzo szkodliwe. Sam przemysł tworzyw sztucznych nie jest w stanie rozwiązać tego problemu. Polityka, we współpracy z przemysłem i handlem, musi stworzyć infrastrukturę i warunki ramowe, aby zapewnić kontrolowany i identyfikowalny przepływ materiałów nadających się do recyklingu oraz zapobiegać przenoszeniu ryzyka do krajów trzecich.

 

Jak pchnąć do przodu gospodarkę o obiegu zamkniętym?

Przemysł i handel tworzywami sztucznymi od jakiegoś czasu pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą utrzymać surowce wtórne w obiegu i zwiększyć udział materiałów wtórnych w produktach. Producenci wyrobów z tworzyw sztucznych coraz częściej poddają swoje produkty recyklingowi, a także zwiększają zawartość surowców wtórnych w swojej produkcji. Jednak produkty również muszą być naprawialne – w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Wiele produktów nie nadaje się do naprawy i nadal są po prostu wymieniane, gdy są wadliwe. Naprawa musi się opłacać.

 

Oto dwa proste przykłady: wydajność można znacznie zwiększyć dzięki rozwiązaniom do całkowitej konserwacji predykcyjnej lub kontroli jakości online. Dyskusja musi być zobiektywizowana i zorientowana na rozwiązania. Tworzywa sztuczne będą wówczas na ogół częścią rozwiązania, a nie problemem. W końcu wszyscy muszą dążyć do wspólnego celu – przemysłu, polityki, ale także społeczeństwa.

 

Niemcy poczyniły już postępy.

Tak, dużo się tu robi, ale też jest jeszcze wiele do zrobienia. Wszystkie zaangażowane strony podejmują wiele dobrych inicjatyw. Tematy takie jak efektywne gospodarowanie zasobami, neutralna dla klimatu gospodarka o obiegu zamkniętym i tworzenie infrastruktury przemysłowej dla gospodarki o obiegu zamkniętym są często poruszane solidarnie. Jednak większość wyzwań można rozwiązać jedynie na szczeblu europejskim lub międzynarodowym. Oprócz innowacji technologicznych potrzebne są jasne zasady, które są jak najbardziej niebiurokratyczne, dotyczą wszystkich i zapewniają równe szanse.

 

Jaka jest rola przemysłu, a w szczególności inżynierii mechanicznej?

Inżynieria mechaniczna jest dostawcą rozwiązań, tak też postrzegamy siebie w firmie Maag. Możemy zaoferować rozwiązania, które pozwalają uniknąć odpadów produkcyjnych, zwiększają dążenie do efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zapewniają możliwość recyklingu na końcu cyklu życia produktu. Na przykład producenci tworzyw sztucznych ciężko pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą uniknąć kompozytów i oferują te same funkcje dzięki monomateriałom, ułatwiając recykling produktów z tworzyw sztucznych. Istnieją postępy w zakresie identyfikowalnych strumieni materiałów nadających się do recyklingu i identyfikowalności tworzyw sztucznych do recyklingu jednego gatunku, zarówno chemicznego, jak i mechanicznego. Jedno jest pewne: gospodarka o obiegu zamkniętym potrzebuje całościowych rozwiązań w zakresie recyklingu.

 

Jaką rolę odgrywa w tym cyfryzacja?

Odgrywa decydującą rolę. Im bardziej wydajna jest produkcja i im więcej materiałów wtórnych jest używanych, tym mniejszy jest wpływ na środowisko. Temat gospodarki o obiegu zamkniętym jest wszechobecny w wiadomościach i prasie branżowej, a firmy mierzą się z tym wyzwaniem i wynikającymi z niego zadaniami.

 

A jaki wkład muszą wnieść konsumenci?

Więcej

Dodaj ofertę pracy