biester
Puls Branży

Recykling opakowań wielowarstwowych

Hiszpańska spółka REPETCO opatentowała technologię dla trudnych do recyklingu wielowarstwowych odpadów z tworzyw sztucznych. W Albacete uruchomiono właśnie zakład recyklingowy pracujący w tej technologii o zdolnościach produkcyjnych 150 tys. ton rocznie PET/PE.

W początkowej fazie zakład będzie przetwarzał 75 000 ton rocznie na rPET i rPE, koncentrując się na opakowaniach pokonsumenckich (pojemniki, tacki, tuby), które obecnie są głównie składowane lub spalane.

Dyrektor generalny Rafael Sánchez-Castillo Lodares powiedział, że firma zainwestowała w obiekt ponad 65 mln euro, dodając, że zakład jest w 100% czysty i zrównoważony.

Technologia Repetco przetwarza odpady opakowaniowe do żywności w granulki rPET i rPE, które można ponownie wykorzystać do produkcji butelek i innych produktów dla różnych branż, w tym spożywczej, tekstylnej i motoryzacyjnej.

Hiszpański start-up opisuje swoją opatentowaną technologię jako „pionierską i rewolucyjną”, podkreślając, że nie wymaga ona użycia żadnych toksycznych składników, choć nie podano więcej szczegółów.

Dodaj ofertę pracy