KGL_new
Puls Branży
Total  

TotalEnergies przejmuje recyklera

TotalEnergies ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy Iber Resinas, podmiotu zajmującego się mechanicznym recyklingiem tworzyw sztucznych w celu uzyskania zrównoważonych zastosowań. Dzięki tej transakcji TotalEnergies zwiększy produkcję polimerów o obiegu zamkniętym w Europie, rozszerzy asortyment produktów pochodzących z recyklingu i zwiększy dostęp do surowców za pośrednictwem sieci dostawców Iber Resinas.

Iber Resinas przetwarza tworzywa sztuczne (polipropylen, polietylen i polistyren) pochodzące z odpadów domowych i przemysłowych w swoich dwóch zakładach w pobliżu Walencji w Hiszpanii. Firma posiada również dużą sieć bezpośrednich odbiorców, którym sprzedaje swoje produkty do produkcji części motoryzacyjnych, opakowań czy materiałów budowlanych.

Iber Resinas wykorzysta synergie z działaniami TotalEnergies w celu opracowania wysokiej jakości produktów i skorzysta ze zdolności Spółki do przyspieszenia jej wzrostu.

„ To przejęcie to kolejny krok w kierunku realizacji naszych ambicji zwiększenia udziału polimerów o obiegu zamkniętym w naszej produkcji tworzyw sztucznych do 30% do 2030 r.”, powiedziała Nathalie Brunelle, wiceprezes ds. polimerów, rafinacji i chemikaliów w TotalEnergies.  „Z przyjemnością witamy zespoły Iber Resinas i łączymy ich know-how w zakresie recyklingu z wiedzą TotalEnergies w zakresie polimerów”.

„ Dołączenie do TotalEnergies to ogromna satysfakcja, ale także szansa na wzmocnienie i rozwój Iber Resinas. Pozwoli nam to wspólnie budować na naszej pracy, wiedzy i rozwoju w Hiszpanii i UE w sektorze recyklingu polimerów oraz sprostać nowym wyzwaniom i ambicjom naszych klientów ”- powiedzieli Santiago Sanz i Borja Sanz,  właściciele i dyrektorzy zarządzający Iber Resinas .

Rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych

Zmniejszając wagę wielu zastosowań końcowych, tworzywa sztuczne poprawiają efektywność energetyczną i zmniejszają ślad węglowy. Co więcej, wytwarzanie ich z materiałów pochodzących z recyklingu przyczynia się do sprostania wyzwaniu zarządzania ich końcem życia. Zaangażowana w promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w wykorzystaniu tworzyw sztucznych, TotalEnergies pracuje nad wszystkimi rodzajami recyklingu:

  • W zakresie recyklingu mechanicznego jej spółka zależna Synova jest francuskim liderem w produkcji recyklingowanego polipropylenu do zrównoważonych zastosowań dla przemysłu motoryzacyjnego i budowlanego, z mocami produkcyjnymi na koniec 2022 roku na poziomie 45 000 ton. W 2022 roku Spółka zapowiedziała również budowę nową hybrydową linię produkcyjną 15 000 ton wysokowydajnego polipropylenu z recyklingu do zastosowań motoryzacyjnych na swojej platformie Carling – Saint-Avold w północno-wschodniej Francji.
  • W zakresie zaawansowanego recyklingu firma TotalEnergies ogłosiła we wrześniu 2020 r. budowę jednego z pierwszych zaawansowanych zakładów recyklingu we Francji na swojej platformie Grandpuits, na południowy wschód od Paryża, we współpracy z Plastic Energy. W 2022 roku TotalEnergies podpisała dodatkowe umowy odbiorcze z Plastic Energy i Honeywell na olej do pirolizy, aby kontynuować jego rozwój w zakresie zaawansowanego recyklingu w Europie i USA
  • W dziedzinie bioplastików  TotalEnergies jest również światowym liderem dzięki spółce joint venture z firmą Corbion, która prowadzi fabrykę w Tajlandii produkującą 75 000 ton rocznie kwasu polimlekowego (PLA), w 100% pochodzenia biologicznego, nadającego się do recyklingu i biodegradacji.
Dodaj ofertę pracy