biester
Puls Branży

Unilever: wizja tworzyw sztucznych

Unilever przedstawia swoją wizję Globalnego Traktatu o Tworzywach Sztucznych. Celem jest osiągnięcie redukcji pierwotnych tworzyw sztucznych, wzmocnienie systemów obiegu zamkniętego i nie tylko.

Unilever twierdzi, że traktat powinien mieć na celu ograniczenie produkcji plastiku, położenie kresu zależności przemysłu od pierwotnych źródeł opartych na paliwach kopalnych oraz wyeliminowanie tworzyw sztucznych, które często przedostają się do środowiska. Wszelkie tworzywa sztuczne, których nie można wycofać, powinny być utrzymywane w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym w ich najwyższej wartości, co najwyraźniej byłoby możliwe dzięki opracowaniu dokładnych praktyk gospodarowania odpadami, infrastruktury zbierania i przetwarzania oraz programów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR).

Aby to osiągnąć, firma wzywa do ustanowienia prawnie wiążących globalnych celów dla wszystkich graczy z branży z wystarczającą elastycznością, aby uwzględnić uwarunkowania krajowe – umożliwiając firmom inwestowanie w długoterminowe rozwiązania. Ponadto zachęca do tworzenia zharmonizowanych standardów regulacyjnych i polityk na różnych rynkach w celu zwiększenia skali modeli ponownego użycia i recyklingu na całym świecie.

Zaleca się, aby zasady EPR pociągały firmy do odpowiedzialności za ich opakowania z tworzyw sztucznych po wycofaniu ich z eksploatacji, podczas gdy wymagania projektowe powinny być połączone z celami w zakresie skalowania modeli ponownego użycia i infrastruktury recyklingu, aby tworzywa sztuczne były dłużej w obiegu przy ich najwyższej wartości.

„Aby zapewnić sobie najlepszą szansę na zakończenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, traktat musi ustanowić prawnie wiążące globalne zasady i obowiązki dla wszystkich krajów” — mówi Ed Shepherd, starszy globalny menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Unilever. „Ambitne cele rozwiązania tego problemu będą bez znaczenia, jeśli nie ustalimy środków politycznych, aby je osiągnąć.

„Mamy nadzieję, że ta druga runda negocjacji doprowadzi do szczegółów, ponieważ musimy pracować w odpowiednim tempie, jeśli tekst ma zostać uzgodniony do 2025 r. Dokument dotyczący opcji opublikowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska – do omówienia w Paryżu – jest niezwykle zachęcający i obejmuje wiele elementów, takich jak redukcja, obieg i zapobieganie”.

Dodaj ofertę pracy