mey
Puls Branży

PKN Orlen negocjuje zakup GA Puławy

Zarząd spółki Grupa Azoty S.A. informuje, że po wyrażeniu zainteresowania przez PKN ORLEN S.A., w dniu 6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy Spółką, PKN ORLEN S.A. i Grupą Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. ("GA Puławy") w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN ORLEN S.A. GA Puławy poprzedzonej badaniem due diligence.

Podpisany dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia Transakcji.

"Oczywiście przystępujemy dziś do badania. Sądzę, że pokażemy, że idziemy w dobrym kierunku. Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Komentarz: GA Azoty ma trudną sytuację finansową, potrzebuje sporego zasilenia do wznowienia produkcji na pełną skalę i ukończenia inwestycji w Polimery Police. Potencjalne wpływy z sprzedaży GA Puławy rozwiązują ten problem. Orlen utworzy natomiast w swojej grupie kapitałowej silną strukturę produkcji nawozów azotowych (Anwil i Puławy). Można sądzić, iż do transakcji dojdzie w przypadku dalszego utrzymywania się złej na koniunktury na rynkach GA Azoty. Jeśli sytuacja się poprawi, do transakcji raczej nie dojdzie. Jeśli natomiast sytuacja będzie się pogarszać, przejęcie GA Puławy będzie początkiem wejścia Orlenu w wielkoskalową chemię.

Dodaj ofertę pracy