biester
Puls Branży

Konwersja tworzyw na diesla

Naukowcy z Narodowego Laboratorium Ames Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych opracowali proces konwersji chemicznej mający na celu przekształcenie odpadów z tworzyw sztucznych w czystszy olej napędowy.

Nowo opracowany proces, metoda konwersji katalitycznej, bezpośrednio w jednym etapie przekształca odpady z tworzyw sztucznych w olej napędowy. W przeciwieństwie do konwencjonalnych katalizatorów, które dają szereg produktów wymagających energochłonnych procesów separacji, katalizatory stosowane w tym procesie wykazują selektywność, dając olej napędowy bezpośrednio z reakcji. Substancja chemiczna stosowana przez naukowców z Ames Lab w procesie reakcji rozkłada polimery z tworzyw sztucznych selektywnie na olej napędowy.

„Wytwarzanie plastiku daje przewagę konkurencyjną, jeśli można ominąć ogromne rafinerie, i właśnie to umożliwia nasza technologia” – wyjaśnia Aaron Sadow. Co więcej, naukowcy twierdzą, że powstały olej napędowy jest znacznie czystszy niż jego odpowiednik i pozbawiony siarki — substancji zanieczyszczającej powszechnie występującej w tradycyjnej produkcji oleju napędowego. „Trudno usunąć siarkę z ropy naftowej. To kosztowna część procesu rafinacji” – wyjaśnia Wenyu Huang. „Plastik z natury nie zawiera siarki, ponieważ został już rafinowany”.

Złożono wiele wniosków patentowych dotyczących różnych aspektów tej technologii, co podkreśla jej potencjał w zakresie powszechnego przyjęcia i komercjalizacji. Ten proces produkcji oleju napędowego jest bardziej przyjazny dla środowiska i wydajny niż wytwarzanie oleju napędowego z ropy naftowej. Rezultatem jest także czystszy olej napędowy. Ten czystszy olej napędowy może pomóc branży transportowej, zmniejszając emisję zanieczyszczeń i zapewniając alternatywę dla paliw kopalnych. Jednocześnie mniej tworzyw sztucznych trafi na wysypiska śmieci i do środowiska.

O skali czystości tak pozyskanego paliwa można się przekonać na krótkim filmie

Dodaj ofertę pracy