biester
Puls Branży

Rynek ABS w Europie

Po wzrostowym I kwartale, rynek znalazł się w stagnacji. Mimo spadku importu i cięć w europejskiej produkcji, ceny nie rosną, głównie z powodu niskiego popytu.

Na rynku europejskim Trinseo zamknęło już swoje instalacje styrenu w Niemczech i Holandii. Podobnie Indorama i BASF wraz z innymi producentami rozważają zamknięcie swoich jednostek  ze względu na niską rentowność i dużą konkurencję. Planują wstrzymać produkcję surowców w Europie i zamiast tego zdecydować się na ich import z Azji. Zamknięcie instalacji w regionie europejskim w szczególności zmniejszyło produkcję ABS i ograniczyło dostawy w bieżącym okresie.

Pomimo mniejszej podaży, europejscy przetwórcy ABS mają niewielkie obawy z tym związane. Oczekuje się, że wszelkie niedobory zostaną uzupełnione poprzez import, biorąc pod uwagę nadwyżki mocy produkcyjnych na rynkach światowych i zapewnianą przez nie przewagę konkurencyjną. Oczekuje się, że zintegrowani producenci mający dostęp do opłacalnych surowców spoza Europy będą eksportować ABS do regionu. Kilku dużych europejskich przetwórców wspomniało o otrzymywaniu ofert na ABS z fabryk w Stanach Zjednoczonych.

Niewątpliwie nastąpi spadek działalności produkcyjnej w biznesie petrochemicznym w UE. Pprojekcje na maj wskazują, że ceny ABS ustabilizują się po stałym trendzie wzrostowym, przy czym prognozy sugerują, że ceny surowca styrenu pozostaną stabilne lub nieco niższe. Oczekuje się, że popyt w dalszym ciągu będzie skupiał się na podstawowych potrzebach.

Dodaj ofertę pracy