biester
Puls Branży

Niemiecki rynek rHDPE

Rynek recyklingowanego HDPE odbudowuje się w szybkim tempie u naszego zachodniego sąsiada. Podaż jest niewielka a presja na ceny rośnie od początku maja br.

Jeszcze w połowie kwietnia cena lekkiego pelletu rHDPE miała umiarkowane poziomy. Jednak pod koniec kwietnia i na początku maja ceny znacznie wzrosły i ustabilizowały się, co odzwierciedla wzrost popytu i wyzwania logistyczne wpływające na łańcuchy dostaw. Duży popyt ze strony sektorów takich jak opakowania, napędzany zmianami zachowań konsumentów, odegrał znaczącą rolę we wspieraniu cen rHDPE. Do zwiększonego popytu przyczynił się także przemysł farmaceutyczny, będący głównym motorem zamówień eksportowych w ramach przemysłu chemicznego UE27.

Niemiecki sektor produkcyjny wykazał się odpornością, a indeks menedżerów zakupów (PMI) wskazuje na wzrost i pozytywne nastroje biznesowe. Firmy spodziewały się poprawy popytu i rozpoczęcia nowych projektów, co mogłoby jeszcze bardziej zwiększyć zużycie rHDPE w różnych zastosowaniach.

Jeden z analityków rynku stwierdził: „Chociaż lokalna produkcja początkowo zaspokajała potrzeby krajowe, gwałtowny wzrost popytu wymusił zwiększenie importu od globalnych dostawców. Optymalizacja łańcucha dostaw i wydajna dystrybucja pozostają kluczowe dla spełnienia wymagań rynku dotyczących rHDPE”.

Od 10 maja cena rHDPE na FOB-Hamburg kształtowała się na poziomie około 1200 USD za tonę metryczną, co odzwierciedla bieżącą dynamikę rynku.

W obecnym scenariuszu eksperci branżowi przewidują, że ceny rHDPE mogą w dalszym ciągu rosnąć i stabilizować się, w zależności od pomyślnego sprostania wyzwaniom łańcucha dostaw i zdolności do zaspokojenia zmieniającego się popytu ze strony sektorów takich jak opakowania, budownictwo i motoryzacja. Utrzymanie delikatnej równowagi pomiędzy produkcją, konsumpcją i efektywną dystrybucją będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszego wzrostu i stabilności rynku rHDPE w Niemczech.

„Trajektoria rynku rHDPE będzie w dużej mierze zależeć od tego, jak skutecznie producenci i dostawcy będą w stanie uporać się z ograniczeniami po stronie podaży, jednocześnie zaspokajając duży popyt ze strony branż będących odbiorcami końcowymi” – zauważył kolejny analityk. „Podjęcie proaktywnych kroków w celu zwiększenia efektywności logistyki i zwiększenia możliwości produkcyjnych może mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia stabilności cen na rynku rHDPE i zaspokojenia rosnącego popytu ze strony różnych branż”.

Dodaj ofertę pracy