biester
Puls Branży

Recykling pianek PU z materacy

Rozpoczęto projekt Foam Recycling Ecosystem Evolution (FREE), koordynowany przez Covestro, którego celem jest zrewolucjonizowanie recyklingu poliuretanowych pianek materacowych (PU) wycofanych z eksploatacji. Inicjatywa ta łączy procesy chemiczne i mechaniczne w celu maksymalizacji wydajności materiałowej tworzącej nowy cykl dla elastycznej pianki PU. Efektywne sortowanie w zakładach demontażu ma kluczowe znaczenie w tym procesie.

Francuska firma Ecomaison zajmująca się recyklingiem mebli współpracuje z Covestro w celu zastosowania zaawansowanych technologii recyklingu chemicznego. W procesie tym ze zużytych pianek odzyskuje się zarówno poliol, jak i prekursor izocyjanianu TDI. Butelki PET

Celem partnerów jest skuteczny recykling posortowanych pianek poliuretanowych poprzez połączenie metod mechanicznych i chemicznych, co zwiększy wydajność. Oprócz Ecomaison i Covestro do projektu, który potrwa 24 miesiące, przyłączają się francuska firma zajmująca się demontażem Secondly oraz belgijska firma zajmująca się recyklingiem mechanicznym Federal Eco Foam. Covestro koordynuje projekt, przy częściowym finansowaniu ze strony Ecomaison.

Konsorcjum FREE kieruje się wartością dodaną odzyskanych materiałów i dążeniem do zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Wierzą, że recykling chemiczny i mechaniczny mogą się wzajemnie uzupełniać, przy czym po drugie skupiają się na udoskonalaniu procesów sortowania, aby dostarczać podmiotom zajmującym się recyklingiem wysokiej jakości piankę. Butelki PET

Projekt ten zapewni wgląd w przyszłość recyklingu pianek, pokazując, jak może ewoluować dynamika rynku. Innowacyjny proces recyklingu chemicznego Covestro, unikalny w odzyskiwaniu surowców o wysokiej czystości, wspiera tę wizję. Prowadząc pilotażowy zakład w Leverkusen, Covestro angażuje się w rozwój tych technologii do zastosowań przemysłowych.

 

Dodaj ofertę pracy