KGL_new
Puls Branży

Cła na PVC w UE

Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe na PVC pochodzący z USA i Egiptu. Cła wejdą w życie od 12 lipca br.

Decyzja ta jest następstwem dochodzenia wszczętego w listopadzie poprzedniego roku. Cła dotyczą importu  polichlorku winylu (PVC), który nie jest połączony z innymi substancjami. 

Wysokości ceł wahają się od 58% do 109,5%. Dwóch głównych producentów w Egipcie – Egytian Petrochemical Company (EPC) i TCI Sanmar – od 12 lipca mają płacić karne cła w wysokości odpowiednio 109,5 i 86,1 proc. W przypadku amerykańskich producentów, takich jak Formosa Plastics, Westlake, Oxy Vinyls i oddział Shin-Etsu Shintech, cła wynoszą od 58 do 71,1%. Środki te są bezpośrednią konsekwencją skargi złożonej w październiku ubiegłego roku przez grupę europejskich producentów PVC zrzeszonych w ramach Komitetu ds. Handlu Polichlorkiem Winylu. Okres objęty dochodzeniem w sprawie dumpingu obejmuje okres od października 2022 r. do września 2023 r. 

Wolumen importu PVC do UE 27 w 2023 r. wyniósł 266 000 ton z USA i 61 000 ton z Egiptu – był to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Nałożenie tych ceł ma na celu wyrównanie warunków działania producentów unijnych poprzez zajęcie się nieuczciwymi strategiami cenowymi ich międzynarodowych odpowiedników.

Eksperci wskazują, że na razie wpływ ceł będzie niewielki, ponieważ import stał się ostatnio mniej atrakcyjny ze względu na niższą cenę w Europie i wyższe stawki frachtowe z Azji. Ponadto, szereg organizacji pozarządowych wzywa UE i KE do zakazu stosowania PVC. Na początek zakaz ma dotyczyć stosowania PVC w produkcji opakowań dla farmaceutyków.

 

Konferencja Foliowa 2024

Konferencja Recyklingowa 2024

Dodaj ofertę pracy