KGL_new
Puls Branży

Przyszłość tworzyw sztucznych

SKZ Networking Week od dawna ugruntował swoją pozycję jako miejsce spotkań branży tworzyw sztucznych. W tym roku popularne wydarzenie ponownie przyciągnęło ponad 600 gości.

SKZ Network Week po raz kolejny skutecznie łączy firmy z branży tworzyw sztucznych. Popularne spotkanie branżowe, które podzielone jest na Dzień Innowacji SKZ (25 czerwca), Dzień Sieci SKZ (26 czerwca) i Dzień Technologii SKZ (27 czerwca), odbyło się w pełnym słońcu w Fabryce Modeli, Centrum Szkoleniowym Centrum Jakości (TZQ) i różnych centrach technicznych SKZ w Würzburgu.

Pokazy na żywo maszyn
Po raz kolejny w tym roku na około 600 gości czekał urozmaicony program. Podczas gdy Dzień Innowacji poświęcony był tematyce gospodarki o obiegu zamkniętym, Dzień Networkingu skupiał się na sztucznej inteligencji. Na koniec Dzień Technologii poświęcony był różnym metodom przetwarzania tworzyw sztucznych. Uczestnicy mogli nie tylko podziwiać pokazy maszyn na żywo, ale także mieli okazję uzyskać kompleksowy wgląd w zakłady pilotażowe SKZ. Dni zakończyła towarzysząca wystawa branżowa i wspólne grillowanie.

AI - game changer, nawet dla branży tworzyw sztucznych?
Chociaż Network Day jest zawsze radosnym wydarzeniem dla branży, prezes SKZ prof. dr inż. Martin Bastian również uderzył w refleksyjną nutę w swoim przemówieniu powitalnym podczas Network Day. Dzieje się tak, ponieważ produkcja tworzyw sztucznych w Niemczech spadła o 22 procent w zeszłym roku. Jednocześnie jednak globalny popyt na tworzywa sztuczne rośnie - i oczekuje się, że do 2050 roku wzrośnie dwukrotnie. Istnieje wiele przyczyn tego spadku. Bastian wymienił jako przyczyny wysokie koszty produkcji, globalne napięcia, ale także zamrożenie finansowania przez rząd federalny badań związanych z zastosowaniami. Bastian zwrócił szczególną uwagę na szczególnie pilny problem: niedobór wykwalifikowanych pracowników we wszystkich sektorach w Niemczech. Bastian poruszył kwestię, w jakim stopniu sztuczna inteligencja może zmienić zasady gry, szczególnie dla branży tworzyw sztucznych.

Integracja sztucznej inteligencji z rozwojem nowoczesnych materiałów i procesów
„Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że sztuczna inteligencja nie jest dzieckiem naszych czasów” – powiedział Bastian. Tak naprawdę sztuczna inteligencja jest przedmiotem badań naukowych od wielu dziesięcioleci. Obecny szum wokół tematu sztucznej inteligencji wynika natomiast z faktu, że aplikacje ogólne – takie jak ChatGPT, deepL czy Midjourney – znacznie wzrosły. Nie są one jednak dostosowane do konkretnych wyzwań branży tworzyw sztucznych. Z drugiej strony branża stoi przed poważnym problemem: w przeciwieństwie do zastosowań ogólnych, ilość danych jest często subkrytyczna w przypadku zastosowań branżowych specyficznych dla firmy. W końcu firmy nie udostępniają w Internecie swoich wewnętrznych danych firmowych. „Dlatego naszą misją musi być dostarczanie branży rozwiązań AI za pośrednictwem sieci” – mówi Bastian. W końcu integracja sztucznej inteligencji z nowoczesnym rozwojem materiałów i procesów jest warunkiem pomyślnej produkcji jutra. Obecnie wyjątkową zaletą firm jest nadal kontrola procesów poprzez wiedzę ich pracowników. Jak to będzie w przyszłości, nie wiadomo. „Musimy wyjść z naszej strefy komfortu” – ostrzegł Bastian. Postęp jest szybki. „Moim apelem jest zatem: zajmijmy się tym wspólnie – nie tylko w zakresie badań i rozwoju, ale także szkolenia i dalszego kształcenia naszych specjalistów”. Na koniec jednak Bastian również znalazł kilka słów uspokajających. Przemysł tworzyw sztucznych nie musi być pionierem we wszystkich aspektach sztucznej inteligencji. Musi jednak być przygotowany na wsparcie zmian. SKZ chętnie byłaby „silnym partnerem” – podsumował Bastian.

Henriette Quitter otrzymuje nagrodę SKZ Young Talent Award
Co roku najważniejszym wydarzeniem Dnia Networkingu jest wręczenie nagrody SKZ Young Talent Award. W tym roku Henriette Quitter z radością przyjęła nagrodę w wysokości 2000 euro. Jury konkursu SKZ Young Talent Award, składające się z Rady Doradczej SKZ, sponsora OPmobility oraz przedstawicieli SKZ, uznało pracę 27-latka pt. „Opracowanie termografii wieloimpulsowej do pomiaru grubości powłok powierzchniowych” za przełomową dla przemysł. Andreas Rößler, kierownik działu inżynierii klienta w OPmobility, powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród, że OPmobilty z przyjemnością wspiera młode talenty młodszego pokolenia.

Branża musi „razem patrzeć w przyszłość”
„Tydzień Networkingu jest dla nas zawsze wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ jest to dla nas swego rodzaju mecz domowy” — mówi Matthias Ruff, szef działu edukacji sprzedaży i badań oraz tymczasowy szef działu networkingu i wydarzeń w SKZ. „Jesteśmy zachwyceni, że mamy tę wspaniałą okazję, aby przekonać naszych licznych gości o naszej technologii i kompetencjach naszych pracowników. Intensywna wymiana i kameralne spotkanie poza prezentacjami technicznymi są dla nas również bardzo ważne. Ponieważ szczególnie w takich czasach jest szczególnie ważne, abyśmy stali razem jako branża i razem patrzyli w przyszłość. Myślę, że w tym roku po raz kolejny udało nam się to znakomicie zrobić”.

Dowiedz się więcej Więcej o sieci SKZ

SKZ w Polsce

 

Dodaj ofertę pracy