Kto stawia na rozwój i udaje mu się dystansować konkurencję w recyklingu tworzyw? Kto ma realne, stabilne i wieloletnie osiągnięcia w rozwijaniu własnego rynku? Czas po raz kolejny odpowiedzieć na to istotne pytanie. Do odpowiedzi posłużył nam wskaźnik CAGR, czyli średnia złożona roczna stopa wzrostu za lata 2019/2022.
Do naszego badania wybraliśmy firmy tworzące trzy kluczowe sektory przemysłu tworzyw w Polsce. Spośród nich najwyższy wskaźnik CAGR miała branża recyklingu tworzyw. Średnia roczna stopa wzrostu w wzmiankowanym okresie wyniosła blisko 30% dla całego rynku. To był, jak dotąd, najlepszy czas dla krajowego recyklingu. Następnie równym rzędem, niemalże jak pod sznurek, uplasowali się dystrybutorzy tworzyw oraz producenci opakowań elastycznych z CAGR na poziomie 17%.
Przejdź na stronę Konferencji Recyklingowej 2024, na której będą obecni kluczowi recyklerzy tworzyw sztucznych w Polsce.
Krótko mówiąc, wskaźnik CAGR w sposób najbardziej obiektywny pokazuje w jakim tempie rocznie rośnie cały rynek lub dana firma w wybranym okresie czasowym. Ponieważ opiera się on na uśrednionym wzroście przychodów firm w okresie czterech lat do 2022 r.
Gwiazdy Wzrostu w Recyklingu
Recykling to najsilniejszy rynek wzrostowy w całym przemyśle tworzyw. Ubiegłoroczny lider wzrostu PLASTIC SOLUTIONS musiał ustąpić pola dwóm nowym czempionom. VAN WERVEN POLAND osiągnął średnia roczną stopę wzrostu przychodów ze sprzedaży w ciągu trzech ostatnich lat ponad 140%. Blisko 96% CAGR odnotował ELEKTRORECYKLING POLSKA.
Pięknymi Statuetkiami GROWTH STARS (Gwiazdy Wzrostu) zostaną uhonorowani najszybciej rozwijający się recyklerzy tworzyw w trakcie Konferencji Recyklingowej 2024. To prestiżowe nagrody Polskiego Przemysłu Tworzyw, zapewniające Laureatom stosowną renomę, ugruntowujące ich pozycję rynkową, kształtujące wizerunek publiczny i dające mocny impact w własnych działaniach biznesowych.
Van Werven Poland to inwestycja holenderskiego recyklera Van Werven oraz polskiej spółki Plastics Worx. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln EUR, w zakładzie znalazło pracę ok. 50 osób. Linie produkcyjne ruszyły w roku 2019. Ambicją firmy jest osiągnięcie rocznych mocy produkcyjnych rzędu 30 kt HDPE i PP. Sprzedaż zagraniczna przekracza 52%.
Elektrorecykling Polska jest spółką z grupy Elektrorecykling SA zajmującą się produkcją regranulatów tworzyw z zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Spółka produkuje rABS, rPS i rPP. Ponad 50% przychodów stanowi eksport. W połowie 2022 została uruchomiona nowa linia o wydajności 1,6-1,8t/h.
Rok 2022 był kolejnym rokiem szybkiego rozwoju branży recyklingu tworzyw w Polsce. Recyklerzy wyprodukowali ok. 600 000 ton tworzyw recyklingowanych, co stanowi 50% wzrost w stosunku do wolumenu w roku 2021 (400 000 ton).