Według Tony’ego Rehna , szefa programu Carbon2x, produkcja tworzyw sztucznych na bazie CO2 zapewnia nowy, zrównoważony surowiec dla przemysłu tworzyw sztucznych.
„Jestem bardzo dumny, że nasz zespół jako pierwszy na świecie z powodzeniem wyprodukował biodegradowalny plastik całkowicie z emisji dwutlenku węgla. To przełomowe osiągnięcie jest znaczącym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji plastiku. Tego rodzaju prace rozwojowe pomagają zmniejszyć zależność od surowców kopalnych i mogą stworzyć nowy biznes oparty na gospodarce o obiegu zamkniętym” – wyjaśnia Rehn.
Podobne projekty rozwoju technologii wychwytywania dwutlenku węgla są realizowane w kilku sektorach przemysłu w Finlandii i na świecie, większość z nich jednak koncentruje się na produkcji paliw syntetycznych oraz wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla (CCS).
„Wychwycony dwutlenek węgla powinien być wykorzystywany jako nowy surowiec zamiast składowania go pod ziemią lub uwalniania do atmosfery podczas używania paliwa. Wykorzystanie wychwytywanego CO2 jest o wiele bardziej zrównoważoną opcją pod względem radzenia sobie z niedoborem zasobów w przyszłości. Podczas gdy wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla jest rozwiązaniem liniowym, które nie rozwiązuje problemu rosnącego niedoboru materiałów, wychwytywanie i wykorzystywanie dwutlenku węgla promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym” — mówi Rehn.
W 2022 roku Fortum Recycling & Waste uruchomiło pilotażowy program wychwytywania i utylizacji dwutlenku węgla w ramach programu Carbon2x. Celem programu jest wychwytywanie dwutlenku węgla emitowanego podczas spalania odpadów niepodlegających recyklingowi i wykorzystywanie go do produkcji zrównoważonych produktów, takich jak biodegradowalne tworzywa sztuczne.
Plastik jest materiałem doskonałym ze względu na swoją wszechstronność
Każdego roku Europa generuje prawie 100 milionów ton niepodlegających recyklingowi odpadów, które są spalane i wykorzystywane w produkcji energii. Według Rehna szersze wdrożenie innowacji programu Carbon2x oznaczałoby, że do 90% emisji CO2 uwalnianych do atmosfery ze spalania odpadów mogłoby zostać wychwyconych i związanych w produkty.
Lekkie, trwałe i łatwo modyfikowalne tworzywo sztuczne jest dziś niezbędnym materiałem, na przykład w opakowaniach żywności i produkcji dóbr konsumpcyjnych. Według Rehna potrzebne są nowe, zrównoważone rozwiązania do produkcji tworzyw sztucznych, aby uzupełnić tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu i oparte na biotechnologii. Biodegradowalne tworzywo sztuczne oparte na CO2 oferuje znaczącą alternatywę dla rynku, ponieważ ma takie same jakościowe właściwości jak tradycyjne, oparte na paliwach kopalnych, dziewicze tworzywa sztuczne.
„Chcemy promować obieg materiałów kompleksowo. Wierzymy, że z produktów takich jak nasze wyłania się zupełnie nowa kategoria zrównoważonych tworzyw sztucznych, mimo że mechaniczny recykling tworzyw sztucznych jest nadal potrzebny” – wyjaśnia Rehn.
Biodegradowalny plastik na bazie CO2 można poddać recyklingowi tak jak wiele innych plastików, zamykając cykl węglowy. Dodatkową zaletą biodegradowalnego plastiku jest to, że nawet jeśli trafiłby do natury przez przypadek, rozkłada się i nie pozostawia szkodliwych mikroplastików w środowisku.
Rehn uważa, że innowacja programu Carbon2x ma przynieść rozwiązania nie tylko w zakresie produkcji materiałów do opakowań żywności i kosmetyków, ale także w innych sektorach, takich jak zabawki czy elektronika użytkowa.
Rehn szacuje, że przy takim tempie rozwoju przemysłowa produkcja biodegradowalnego plastiku z emisji CO2 ze spalania odpadów mogłaby rozpocząć się już pod koniec dekady. Nowa marka „plastics born from CO2” zostanie wprowadzona na rynek europejski w listopadzie 2024 r.