Cele określone w dyrektywie obejmują:
- Do 2025 r. 77% zbiórki selektywnej butelek, do 2029 r. wzrost do 90%
- Obowiązkowy 25% udział materiałów pochodzących z recyklingu w butelkach PET od 2025 r.
- Obowiązkowy 30% udział materiałów pochodzących z recyklingu w butelkach plastikowych od 2030 r.
Na trzy miesiące przed wejściem w życie celu wyznaczonego na 2025 r. branża nie ma pewności co do kar za nieosiągnięcie tego celu.
Jak dotąd żadne państwo członkowskie nie określiło jasno, co się stanie, jeśli producenci napojów nie zwiększą udziału przetworzonego R-PET do 25%.
Nie jest też jasne, w jaki sposób poszczególne kraje będą kontrolować ilość materiałów pochodzących z recyklingu wykorzystywanych w produkcji butelek.
Niektóre państwa członkowskie stwierdziły, że będą obliczać 25% zawartości recyklingu na butelkę, niektóre na producenta, a niektóre jako średnią wszystkich butelek na napoje wprowadzanych na rynek krajowy każdego roku. Może to spowodować poważne problemy z planowaniem dla każdej marki napojów, która wprowadza butelki do wielu krajów, jeśli zasada dla każdego kraju jest inna.
W tak burzliwych czasach, aby gospodarka o obiegu zamkniętym odniosła sukces, konieczne jest, aby branża rPET uzyskała pewność od państw członkowskich UE co do kar za nieprzestrzeganie przepisów.