Wielka Brytania produkuje ponad pół miliona ton odpadów tekstylnych z poliestru rocznie. Projekt Re:Claim ma na celu recykling odzieży i tekstyliów poprodukcyjnych i pokonsumenckich. Skupia się na recyklingu poliestru poprodukcyjnego z tekstyliów kontraktowych dla szpitali lub hoteli (np. pościel i bielizna stołowa), odzieży roboczej i mundurków szkolnych, a także banerów promocyjnych (np. drukowanych banerów sportowych). Tkaniny i tekstylia pochodzą z kontrolowanych strumieni materiałów (systemy zamkniętego obiegu), co zapewnia minimalną ilość zanieczyszczeń. Zastosowana technologia recyklingu to ISEC evo 302 E firmy PURE LOOP. Ta innowacyjna technologia, opracowana przez członka Grupy EREMA, umożliwia wydajną produkcję wysokiej jakości rPET z odpadów tekstylnych.
Zakład, zainstalowany w centrum przetwórczym Salvation Army Trading Company (SATCoL) w Kettering na początku 2024 r., stanowi pierwszy w Europie komercyjny system recyklingu tekstyliów poliestrowych specjalizujący się w poliestrze poużytkowym. SATCoL jest ramieniem handlowym Armii Zbawienia i największą w Wielkiej Brytanii organizacją charytatywną zajmującą się zbieraniem tekstyliów.
Wspólnie z Project Plan B, specjalistą w projektowaniu odzieży, skupiającym się na projektowaniu pod kątem recyklingu, PURE LOOP zoptymalizował swoją zintegrowaną kombinację niszczarki i wytłaczarki ISEC evo pod kątem konkretnych wymagań. „Plan B ma wizję i jesteśmy przekonani, że może z niej wyniknąć coś wspaniałego” — podkreśla Manfred Dobersberger, dyrektor zarządzający PURE LOOP. Dzięki konfiguracji rozdrabniacza i wytłaczarki na jednym wale napędowym oraz opatentowanemu systemowi podwójnego tłoka, ISEC evo 302 E delikatnie przetwarza wyrzucany poliester na rPET, który można ponownie wykorzystać do produkcji nowych przędz i innych produktów. „Do tej pory poliester, który nie miał już okresu przydatności, był utylizowany” — wyjaśnia Tim Cross, dyrektor generalny Project Plan B. „Dzięki ISEC evo możemy teraz zwracać odpady tekstylne jako wartościowy materiał do łańcuchów dostaw. To rozwiązanie oszczędzające dwutlenek węgla i odgrywa znaczącą rolę w naszej wspólnej drodze do zerowej emisji netto”.
Zakład ma na celu poddanie recyklingowi 2 500 ton poliestru w pierwszym roku, podwajając tę ilość w drugim roku. Oprócz korzyści dla środowiska, takich jak odciąganie nienoszonych tekstyliów od składowania na wysypiskach, wstępne szacunki wskazują, że produkcja peletu z Project Re:Claim zużywa tylko jedną dziesiątą energii w porównaniu z peletem produkowanym z pierwotnego poliestru. Jednym z warunków wstępnych jest energooszczędna maszyna do recyklingu, taka jak ISEC evo.
Recykling tekstyliów pokonsumenckich i poprzemysłowych stwarza ogromny potencjał dla gospodarki o obiegu zamkniętym, według Dobersbergera: „Dla mnie oczywiste jest, że recykling tekstyliów stanie się podstawowym aspektem przyszłości branży. Projektowanie pod kątem możliwości recyklingu jest kluczem do sukcesu, a pionierzy tacy jak Plan B i SATCoL są niezbędni. Nasz system recyklingu jest wszechstronnym przetwórcą materiałów, szczególnie sprawnym w efektywnym przetwarzaniu włókien i tekstyliów wykonanych z PE, PP, PA i PET w postaci bel włókien, lin, włókien, tekstyliów i włóknin. Jesteśmy dumni, że bierzemy udział w takich pionierskich projektach w branży tekstylnej, jak Project Re:Claim”.