„Wyzwania, z którymi sektor recyklingu tworzyw sztucznych w UE musiał się zmierzyć w 2022 r., zostały potwierdzone przez najnowsze dane na 2023 r.”, powiedział Ton Emans, prezes Plastics Recyclers Europe. Dodał: „Ponadto inwestycje zmniejszyły się o połowę, wynosząc zaledwie 500 mln euro w 2023 r. w porównaniu z 1 mld euro w 2022 r.”
Analizując dane, folie poliolefinowe zachowują najwyższą ogólną wydajność, a następnie PET i sztywne poliolefiny – stanowiące ponad trzy czwarte całkowitej europejskiej wydajności. Na poziomie kraju Niemcy mają najwyższą zainstalowaną wydajność recyklingu tworzyw sztucznych na kontynencie, sięgającą od 2 do 2,5 miliona ton, a następnie Hiszpania z około 2 milionami ton.
Te nowe dane pokazują ogólne spowolnienie działalności recyklerów, co budzi obawy o wykonalność osiągnięcia celów UE w zakresie recyklingu i zawartości materiałów pochodzących z recyklingu. Niektóre z głównych przyczyn tej sytuacji to wyższe koszty produkcji i energii dla europejskich firm, brak popytu na tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu w UE oraz wzrost importu tworzyw sztucznych pierwotnych i pochodzących z recyklingu spoza UE – które często nie są weryfikowane i nie spełniają wymogów, którym podlegają tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu w UE.
Organizacja Plastics Recyclers Europe wzywa państwa członkowskie i instytucje europejskie do natychmiastowego podjęcia działań i egzekwowania obowiązujących przepisów w celu zabezpieczenia konkurencyjności przemysłu UE i zagwarantowania stałego wzrostu zdolności recyklingu tworzyw sztucznych.
1 Dane dotyczące branży recyklingu tworzyw sztucznych w 2023 r.
2 UE27+3 obejmuje wszystkie kraje UE-27, a także Norwegię, Szwajcarię i Wielką Brytanię.