Elektronika jest jednym z największych źródeł odpadów z tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne z odpadów elektronicznych (e-odpady) stanowią zagrożenie dla środowiska, jeśli nie są odpowiednio utylizowane, ponieważ często zawierają toksyczne dodatki chemiczne.
Jednym z takich zanieczyszczeń są bromowane środki zmniejszające palność (BFR), które sprawiają, że plastiki z elektrośmieci są ognioodporne. Związki te wypłukują się z plastiku do środowiska, gdy plastiki z elektrośmieci są wyrzucane. Podgrzewanie plastiku podczas recyklingu również uwalnia toksyczne związki.
Teraz naukowcy z NTU pod przewodnictwem prof. Lee Jong-Mina z Wydziału Chemii, Inżynierii Chemicznej i Biotechnologii NTU opracowali sposób na bezpieczniejsze recyklingowanie plastiku z odpadów elektronicznych. Używając mieszanki 1-propanolu i heptanu, rozpuścili i usunęli BFR z akrylonitrylu-butadienu-styrenu – plastiku powszechnie stosowanego w obudowach klawiatur i laptopów.
Rozpuszczalniki rozpuściły tylko BFR, co pozwoliło badaczom odzyskać ponad 80% plastiku po usunięciu BFR. Właściwości plastiku również pozostały niezmienione.
Naukowcy mają nadzieję, że ich metoda ułatwi odzyskiwanie czystego plastiku i zwiększy poziom recyklingu elektrośmieci.