mey
Puls Branży

Tworzywa - co dalej?

Łańcuch wartości tworzyw sztucznych jest dotknięty silną recesją spowodowaną utrzymującymi się problemami, takimi jak zwiększony import tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu spoza UE, zmniejszone inwestycje w krajową produkcję surowców i recykling, a także brak popytu na tworzywa sztuczne dziewicze i pochodzące z recyklingu z UE. Osiemnaście organizacji branżowych w całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych wzywa do natychmiastowych wysiłków w celu wzmocnienia europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych i promowania odpornego, innowacyjnego i zrównoważonego europejskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych.

Pomimo znaczących innowacji technologicznych w ostatnich latach, nowe dane rynkowe pokazują gwałtowny spadek w przemyśle pierwotnym. Udział Europy w światowej produkcji tworzyw sztucznych spadł z 28% w 2002 r. do 14% w 2022 r., podczas gdy wzrost zdolności recyklingu zwalnia z 16% w 2021 r. do 6% w 2023 r.

Niekontrolowany import recyklatów i tworzyw sztucznych pierwotnych do UE stanowi krytyczne wyzwanie wymagające szybkich działań. Podczas gdy globalny handel jest niezbędny do zapewnienia rozkwitającej gospodarki europejskiej, przepisy UE dotyczące środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa muszą być egzekwowane w odniesieniu do wszystkich produktów i materiałów wprowadzanych na rynek.

Ten środek jest konieczny, aby wesprzeć konkurencyjność europejskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych i stworzyć równe warunki działania dla podmiotów z UE i spoza UE. Oprócz tego, zajęcie się wysokimi kosztami energii i zapewnienie egzekwowania przepisów UE dotyczących wszystkich produktów i materiałów wprowadzanych na rynek UE jest niezbędne, w tym importu.

Musimy pilnie zająć się istniejącymi niepewnościami rynkowymi, aby zapobiec dalszej deindustrializacji i ustanowić jednolity rynek odpadów i tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Aby to osiągnąć, należy wdrożyć najlepsze praktyki we wszystkich państwach członkowskich, od produkcji i przetwarzania po zbiórkę, sortowanie i recykling, a także powinny im towarzyszyć jasne środki egzekwowania, aby zapewnić postęp w kierunku celów legislacyjnych. Ponadto ustanowienie unijnego systemu zachęt w celu zwiększenia dalszych inwestycji, a także jasnych środków legislacyjnych w celu zachęcenia do rozwiązań o obiegu zamkniętym zapewni łańcuchowi wartości tworzyw sztucznych stabilność finansową, aby napędzać dalsze innowacje w branży i nadal przyczyniać się do łagodzenia zmiany klimatu.

Organizacje branżowe wzywają Unię Europejską do wzmocnienia gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie w latach 2024–2029 i wzmocnienia globalnej konkurencyjności UE. Bez zdecydowanych i ukierunkowanych działań Europa ryzykuje utratą pozycji lidera w innowacyjnej produkcji i recyklingu tworzyw sztucznych, a także swojej szerszej bazy przemysłowej, co zagrozi wdrożeniu ram prawnych dotyczących środowiska na rok 2030.

 

Dodaj ofertę pracy