mey
Puls Branży

System kaucyjny w Rumunii

Burza wokół systemu kaucyjnego w Polsce osłabła. Grupy lobbingowe zrealizowały swoje interesy, obecnie konstrukcja systemu w Polsce nie jest przedmiotem debaty publicznej. To dziwne, bowiem kształt systemu w Polsce idzie pod prąd europejskich rozwiązań. Takich choćby, jak działający od 14 miesięcy DRS w Rumunii.

Foto: Sensoneo
Foto: Sensoneo

System kaucyjny w Polsce jest wzorowany na niemieckim, który "udoskonalał" się przez wiele lat. Tymczasem, działające w krajach UE nowoczesne systemy kaucyjne nie powielają niemieckich rozwiązań. Od strony organizacyjnej dwie główne cechy systemu to jeden centralny operator, skupiający głownych rynkowych interesariuszy (sieci handlowe, producenci napojów, agendy państwowe) oraz centralny system informatyczny, gromadzący dane z całego łańcucha procesów, pozwalający prześledzić losy każdego opakowania od chwili wejścia w system, aż po jego zrecyklingowanie.

Takie własnie systemy uruchomiono w ostatnim czasie w 6 krajach UE, w tym Rumunii, Słowacji, Malcie, Irlandii, Węgrzech, Austrii. Warto przyjrzeć się efektom działania systemu w Rumunii, bowiem to największy na świecie scentralizowany DRS. System kaucyjny w Rumunii został uruchomiony 30 listopada 2023. W jego ramach działa blisko 90 000 punktów zwrotu opakowań. Tym samym jeden punkt zwrotu przypada na ok 220 obywateli przy średniej w innych europejskich systemach 1-3 tys. obywateli. Po 14 miesiącach działania 98% Rumunów zna DRS, 90% zwróciło opakowania przynajmniej raz, a sześciu na dziesięciu aktywnie bierze udział w systemie. W pierwszym roku działania system zebrał ponad 3,5 miliarda opakowań.

Kamienie milowe osiągnięte od momentu uruchomienia 30 listopada 2023 r.

  • Zebrano ponad 3,5 miliarda opakowań
  • Uzyskano ponad 230 000 ton materiałów przeznaczonych do recyklingu
  • Utworzono 7 centrów liczenia i sortowania
  • Utworzono ponad 800 miejsc pracy
  • uzyskano rekordowa stopę zwrotu na poziomie 84% w październiku 2024 r.

Kluczowym czynnikiem stojącym za tym osiągnięciem jest centralny system informatyczny opracowany przez Sensoneo, który stanowi kręgosłup całej operacji. Integrując wszystkich interesariuszy i agregując dane z każdego etapu procesu, oprogramowanie zapewnia wydajność, przejrzystość i bezproblemową koordynację.  System obsługuje informacje otrzymane od prawie 90 000 punktów zwrotu, ale także koreluje dane dotyczące identyfikacji, stanów magazynowych, zwrotów, odbioru, fakturowania i raportowania dla miliardów opakowań. 

Martin Basila, CEO Sensoneo (dostawcy systemu informatycznego), podsumowuje udaną współpracę z RetuRO (operatorem rumuńskiego systemu kaucyjnego): „Naprawdę doceniamy zaufanie, jakim obdarzyła nas firma RetuRO, i jej decyzję o wyborze nas jako partnerów dla systemu informatycznego. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że z udziałem 90 000 interesariuszy, rumuński DRS (Deposit Return Scheme) jest najbardziej rozbudowanym systemem na świecie”.

Dodaj ofertę pracy