Teresa Ribera, wiceprezes wykonawczy Komisji Europejskiej ds. czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji, mówi: „Zatwierdzony dziś francuski program będzie wspierał inwestycje w chemiczny recykling tworzyw sztucznych”.
„Przyczyni się do osiągnięcia celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., poprzez promowanie wykorzystania istniejących zasobów poprzez efektywność i praktyki gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednocześnie program zapewni, że wszelkie potencjalne zakłócenia konkurencji zostaną ograniczone do minimum”.
Jest to pierwszy program pomocy państwa, który Komisja Europejska oceniła na podstawie sekcji 4.4 CEEAG, który dopuszcza pomoc na rzecz efektywnego gospodarowania zasobami i wspierania przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
W wytycznych CEEAG na rok 2022 zawarto wytyczne dotyczące sposobu, w jaki Komisja Europejska powinna oceniać zgodność środków pomocy z czynnikami ochrony środowiska, w tym ochrony klimatu i energii, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE.
W najnowszym raporcie Federalnej Agencji Ochrony Środowiska Niemiec przedstawiono wyniki, z których wynika, że recykling chemiczny jest bardziej przyjazny dla środowiska niż metoda spalania, ale mniej przyjazny dla środowiska w porównaniu z innymi rodzajami recyklingu.