mey
Puls Branży

Mniej odpadów foliowych w termoformingu

Firma ULMA Packaging wprowadziła na rynek technologię Width-Flex przeznaczoną do maszyn termoformujących, która ma ograniczyć ilość odpadów z folii nawet o 80%, zwiększyć wydajność i zminimalizować przestoje operacyjne.

Zaprojektowana z myślą o wyzwaniach związanych ze zmiennością formatu, technologia Width-Flex jest wyposażona w silnikowy system regulacji szerokości dolnej wstęgi, który umożliwia „płynną zmianę” szerokości rolki. Firma ULMA twierdzi, że minimalizuje to przestoje operacyjne i optymalizuje koszty jednostkowe pakowania, co jest przydatne w branżach, w których stosuje się opakowania termoformowane.

Jak się okazuje, technologia Width-Flex pozwala na redukcję odpadów folii nawet o 80% poprzez dostosowanie szerokości maszyny do konkretnego wymaganego formatu, co eliminuje konieczność stosowania zbyt dużych rolek i gwarantuje minimalne straty materiału w przypadku wszystkich formatów opakowań.

System obejmuje również interfejs operatora ze standardową procedurą operacyjną (SOP) wyświetlaną na ekranie maszyny, co według doniesień pozwala użytkownikom na dokonanie zmiany formatu w czasie krótszym niż 45 minut. ULMA dodaje, że przedsiębiorstwa mogą dostosować szerokość maszyny i zaawansowane ustawienia, eliminując potrzebę zakupu dodatkowych maszyn termoformujących dostosowanych do różnych formatów i maksymalizując powierzchnię hali produkcyjnej.

Latem ubiegłego roku GEA ogłosiła wprowadzenie na rynek maszyny termoformującej PowerPak 1000 „na poziomie podstawowym” do pakowania mięsa, zamienników mięsa, drobiu i sera, z funkcjami wcześniej zarezerwowanymi dla maszyn o wyższej wydajności. Cechy maszyny obejmują elastyczność w zakresie wielkości opakowań i zmniejszone zużycie plastiku, skierowane do firm, które chcą odejść od tradycyjnych metod, takich jak maszyny z komorą próżniową.

Niemiecki startup Watttron ujawnił swój nowy proces termoformowania „cera2heat” w grudniu 2024 r., który ma zmniejszyć zużycie materiałów nawet o 50% w porównaniu z tradycyjnymi procesami. Proces ten, najwyraźniej zdolny do konsekwentnej produkcji jednolitych, cienkościennych kształtów opakowań, ma precyzyjną kontrolę temperatury poszczególnych „pikseli ciepła” i może eliminować typowe wady opakowań, w tym wadliwe kształty.

Dodaj ofertę pracy