mey
Puls Branży

Płyta izolacyjna na bazie EPS z recyklatem

W niedawno zakończonym projekcie pilotażowym firma BASF, wspólnie ze spółdzielnią mieszkaniową ABG FRANKFURT HOLDING i producentem systemów kompozytowych izolacji cieplnej Sto, pomyślnie zastosowała płytę izolacyjną na bazie polistyrenu spienionego (EPS) zawierającą materiały pochodzące z recyklingu.

Producent kompozytów termoizolacyjnych Sto, BASF jako producent surowców na bazie polistyrenu do płyt izolacyjnych oraz frankfurckie stowarzyszenie mieszkaniowe ABG są partnerami biznesowymi od dziesięcioleci. To był również powód wdrożenia projektu pilotażowego z płytami izolacyjnymi EPS o ulepszonym profilu zrównoważonego rozwoju. W tym celu około 10 procent polistyrenu zostało zastąpione recyklatem EPS w produkcji surowca. Testy techniczne wykazały, że nowo opracowana płyta spełnia te same standardy jakości, co standardowe produkty rynkowe. „Wynik pozwala nam patrzeć w przyszłość z optymizmem, ponieważ naszym celem jest włączenie znacznie większej proporcji zrównoważonych substytutów do naszych zewnętrznych systemów kompozytowych izolacji termicznej. W interesie środowiska dążymy do utrzymania śladu węglowego naszych produktów na jak najniższym poziomie” — mówi dr Frank Börner, kierownik regionalny Rhine-Main w dziale zarządzania projektami w Sto.

ABG, jedno z największych towarzystw budownictwa mieszkaniowego w regionie Ren-Men, od lat koncentruje się na zrównoważonych rozwiązaniach w zakresie izolacji termicznej budynków. Dlatego też firma udzieliła również znaczącego wsparcia dla tego projektu pilotażowego. Nowa płyta izolacyjna została zainstalowana na fasadzie jednego z istniejących budynków z 52 jednostkami mieszkalnymi we Frankfurcie nad Menem w ramach projektu energicznej modernizacji. „Dobra izolacja oszczędza energię, ogranicza koszty ogrzewania i zapobiega emisji CO 2 . Jeśli my jako towarzystwo budownictwa mieszkaniowego możemy pomóc w oszczędzaniu zasobów kopalnych w produkcji płyt EPS poprzez wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, z przyjemnością wesprzemy ten dalszy rozwój jako aktywny partner”, podkreśla Frank Junker, prezes zarządu ABG. Podczas pracy z płytami na terenie ABG rzemieślnicy nie odczuli żadnych różnic w porównaniu do konwencjonalnych produktów EPS.

Surowiec Neopor ® F 5 Mcycled TM opracowany przez BASF to granulat polistyrenu spienialnego zawierający grafit, zawierający 10 procent materiału pochodzącego z recyklingu. „Recyklat pochodzi z mechanicznie przetworzonych odpadów EPS i przyczynia się do obiegu recyklingu. Celem jest wykorzystanie w przyszłości również innych strumieni recyklatów do produkcji Neopor ® Mcycled TM , na przykład ścinków EPS z placów budowy” — wyjaśnia Klaus Ries, szef Business Management Styrenics Europe w BASF. „Neopor ® Mcycled TM to tylko jeden z przykładów naszego zrównoważonego portfolio. Oferujemy również zrównoważony pod względem biomasy Neopor ® BMB, który ma znacznie zmniejszony ślad węglowy produktu w porównaniu z tradycyjnie produkowanym Neoporem ® ”. Wszyscy zaangażowani postrzegają projekt pilotażowy jako przyszłościowy i chcą nadal ściśle współpracować w kwestiach zrównoważonego rozwoju.

Dodaj ofertę pracy