Dane na temat produkcji tworzyw sztucznych w 2024 r. z Niemiec, opublikowane na konferencji prasowej zwołanej przez stowarzyszenie branżowe PlasticsEurope Deutschland.
Dane dotyczące produkcji według wolumenu pokazują wzrost o +3% w porównaniu z rokiem 2023 - z tendencją wzrostową w pierwszej połowie roku i spadkiem w drugiej części roku - jednak bez osiągnięcia poziomów sprzed pandemii COVID-19 w 2021 r., podczas gdy wartość produkcji - z powodu 4,2% spadku cen - odnotowała spadek o -3%, zmniejszając się z 27,5 do 26,7 mld euro. Rynek krajowy odnotował większy spadek niż eksport, co jest spowodowane trudnościami gospodarczymi, z jakimi borykają się Niemcy.
W ubiegłym roku odnotowano również spadek handlu zagranicznego – eksport tworzyw sztucznych w postaci nieprzetworzonej zmniejszył się o 0,8%, a import do Niemiec spadł o 4,9% . Przyczyn należy doszukiwać się w spadku popytu globalnego, wzroście protekcjonizmu i niektórych problemach związanych z łańcuchami dostaw.
Niemcy i Europa to główne rynki zbytu dla niemieckich producentów. Około 35% obrotu generowane jest na rynku krajowym, pozostałe 65% pochodzi ze sprzedaży za granicą. Ponadto prawie dwie trzecie eksportu trafia na rynki UE.
PlasticsEurope Deutschland szacuje, że w roku bieżącym produkcja tworzyw sztucznych pierwotnych spadnie o pół punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2024.
Komentując te wyniki, prezes stowarzyszenia Ralf Dässel zaapelował o polityczne uznanie znaczenia tego sektora zarówno w Niemczech, jak i na szczeblu wspólnotowym. Należy jednak podkreślić, że branża potrzebuje również konkurencyjnych źródeł energii, zachęt do inwestycji przemysłowych i ogólnego uproszczenia ram prawnych i regulacyjnych.