Cele zrównoważonego rozwoju
Celem nowego zakładu jest produkcja folii PET zawierającej do 50% materiałów pochodzących z recyklingu, co przekroczy minimalny wymóg Unii Europejskiej wynoszący 25%. Oczekuje się, że inicjatywa ta pozwoli na redukcję odpadów z tworzyw sztucznych nawet o 13 000 ton rocznie i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o około 29 000 ton rocznie.
Postęp technologiczny
Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań Przemysłu 4.0 w zakresie produkcji cyfrowej i przemysłowego Internetu rzeczy zakład zwiększy wydajność operacyjną i identyfikowalność, jednocześnie minimalizując marnotrawstwo materiałów. Te ulepszenia technologiczne mają na celu zaspokojenie rosnącego popytu na zrównoważone rozwiązania opakowaniowe w sektorach żywności, napojów i opieki zdrowotnej.
Wpływ ekonomiczny
Projekt ma stworzyć 50 nowych miejsc pracy w początkowej fazie, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego Litwy. Jest on zgodny z zobowiązaniami Unii Europejskiej w ramach Zielonego Ładu, przyciągając międzynarodowy kapitał i wiedzę specjalistyczną do regionu.
Znaczenie strategiczne
Ta inwestycja oznacza pierwszą działalność produkcyjną IMG Group na Litwie i pierwszą portugalską inwestycję typu greenfield w tym kraju. Stanowi ona znaczący kamień milowy w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych na Litwie, wspierając szerszą strategię dekarbonizacji przemysłu i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Utworzenie zakładu w Kłajpedzie FEZ oferuje znaczące korzyści strategiczne. Obszar ten jest już domem dla głównych graczy w branży PET, w tym Orion Global PET , spółki zależnej tajlandzkiego Indorama Ventures . Te istniejące synergie pozwolą Evertis na efektywną integrację z lokalnym łańcuchem dostaw, optymalizację procesów produkcyjnych i redukcję kosztów logistycznych.