biester
Wiadomości

Komercyjny debiut nowej technologii produkcji PLA

Komercyjny debiut nowej technologii produkcji PLA

Aby zredukować zależność od tworzyw konwencjonalnych firma thyssenkrupp opracowała własny proces produkcji polilaktydu. Obecnie firma ogłosiła rozpoczęcie prac nad pierwszą komercyjną instalacją wykorzystującą technologię PLAneo w chińskiej miejscowości Changchun. Inwestycję realizuje COFCO Corporation, wiodący dostawca produktów rolniczych w regionie. Moce produkcyjne nowej instalacji, która zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale 2018 roku, wynoszą ok. 10 tys. ton PLA rocznie.

Polilaktyd to w 100 proc. biopochodne i biodegradowalne tworzywo, które może być stosowane między innymi w produkcji opakowań, folii czy w roli tworzywa technicznego, dlatego też posiada wysoki potencjał do zastąpienia tradycyjnych tworzyw w wielu obszarach. Surowcem do produkcji PLA jest kwas mlekowy, wytwarzany z surowców odnawialnych, jak cukier, skrobia czy celuloza.

Firma Uhde Inventa-Fischer, stanowiąca część koncernu thyssenkrupp Industrial Solutions, przy opracowaniu technologii PLAneo korzystała z wcześniejszych doświadczeń, obejmujących m.in. budowę ponad 400 instalacji do polimeryzacji. Technologia PLAneo wyróżnia się wysoką efektywnością i oszczędnością surowcową. Ponadto może być ona także stosowana w większych instalacjach, o mocach do 300 ton dziennie (100 tys. ton rocznie). Technologia umożliwia produkcję różnych typów PLA, o różnym stopniu krystaliczności i lepkości.

Dzięki naszej technologii chcemy przyczynić się do większej obecności biotworzyw na rynku – mówi Sami Pelkonen z thyssenkrupp Industrial Solutions. – Pozwoli ona ograniczyć wykorzystanie surowców kopalnych i znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla. Dzięki naszej technologii umożliwiamy naszym klientom produkcję wysokiej jakości biotworzyw o określonych parametrach – przy wysoce konkurencyjnej cenie w porównaniu z tradycyjnymi tworzywami.

Dodaj ofertę pracy