biester
Wiadomości

European Youth Debating Competition

Zwycięzcy debaty w Warszawie pojadą na europejski finał.

Czwarta z 7 planowanych debat uczniowskich European Youth Debating Competition, organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope odbyła się 30 maja w Warszawie. Zwycięska pierwsza trójka uczniów z Warszawy i Lublina reprezentować będzie Polskę w europejskim finale, który odbędzie się na początku października w Berlinie podczas 51 Spotkania Rocznego EPCA.

Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej otworzył swoje podwoje dla młodzieży ponadgimnazjalnej z 11 szkół z całej Polski, która podczas debaty uczniowskiej dyskutowała o roli i znaczeniu petrochemii i polimerów we współczesnej erze cyfrowej. Uczestnicy debatowali nad ważnymi współczesnymi wyzwaniami, takimi jak ochrona klimatu i zrównoważony rozwój, zastanawiając się nad kluczową rolą produktów chemicznych i wyrobów z polimerów w ich rozwiązywaniu. Wśród argumentów wymienianych przez obie strony znalazły się zarówno te dotyczące pozytywnej roli jaką przemysł petrochemiczny i polimery odgrywają w różnych dziedzinach takich jak transport, budownictwo, opakowania czy medycyna, jak i te, które wskazywały na konkretne problemy, powodowane przez zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiedzialne postawy ludzi.

Zwycięzcami debaty w Warszawie zostali:

  1. Wiktor Skowroński, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 40 w Warszawie
  2. Kalina Spławska, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
  3. Michalina Groszyk, Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Chemicznego w Lublinie
  4. Jakub Czekierda, V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie
  5. Sebastian Macioszek, Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach
  6. Dorota Nguyen, Międzynarodowa Szkoła Meridian w Warszawie

Finałowa trójka wspólnie ze zwycięzcami debat z innych krajów podczas europejskiego finału w Berlinie, jednego z wydarzeń towarzyszących 51 spotkaniu rocznemu EPCA, dyskutować będzie w języku angielskim na temat: People, Planet, Profit in the Digital Age: With or without petrochemistry and plastics?

EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope wspólnie promują w Europie edukację w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki (ang. STEM - Science Technology Engineering and Mathematics) oraz rozwijanie w młodych ludziach umiejętności i argumentowania, przekonywania i debatowania, co pozwoli im być aktywnymi uczestnikami współczesnego świata. Wszystkie debaty krajowe, zaplanowane we Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także finał w Berlinie, odbywają się według takich samych zasad, a uczniowie oceniani są wg takich samych kryteriów.

Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska podkreśla: – W tym roku do debaty zgłosiła się młodzież z różnych zakątków Polski – niektórzy zdecydowali się przejechać do nas ponad 500 km. To znak, że projekt EYDC cieszy się zainteresowaniem młodzieży nie tylko ze względu na ważną tematykę, ale także z uwagi na możliwość wzięcia udziału w profesjonalnym szkoleniu z wystąpień publicznych, stanowiącym integralną część projektu. Będzie to procentować w przyszłości dla wszystkich uczestników warszawskiej debaty, niezależnie czy zwyciężą w niej czy nie.

Stanisław Barański (PKN Orlen), reprezentujący Young Think-Tank stowarzyszenia EPCA, stwierdził  – Bycie jurorem polskich kwalifikacji do europejskiego finału konkursu EYDC okazało się zaskakująco inspirujące. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w konkurs, a debata przesiąknięta duchem zdrowej rywalizacji. Miałem wrażenie, że uczestnicy byli przejęci nie tylko samym konkursem, ale faktycznie interesowała ich przyszłość petrochemii, polimerów i środowiska.

Natomiast Natalie Debuyst, reprezentująca stowarzyszenie EPCA, obecna na warszawskiej debacie podsumowała: – Cieszę się, że młodzi ludzie z taką energią potrafią dyskutować na te trudne tematy. To świadczy o tym, że poważnie myślą o swojej przyszłości. Mam nadzieję, że w Berlinie dyskutując z rówieśnikami z innych europejskich krajów a także spotykając się ze światem biznesu młodzi ludzie odkryją, jak wiele ich łączy i jak dużo można zdziałać wspólnie.

Dodaj ofertę pracy