biester
Wiadomości

Polimerowy CARITAS

Pawilon, w którym podczas EXPO 2015 w Mediolanie swoją działalność prezentowała organizacja charytatywna Caritas – to dzieło pracowni Piuarch.

W bryle tej tymczasowej budowli architekci chcieli zawrzeć idee, przyświecające działalności fundacji, za pomocą architektury podkreślić sens istnienia Caritasu. I użyli do tego celu polimerów.

Caritas Pavilion, działo pracowni Piuarch, stał na terenie EXPO w Mediolanie wśród wielu innych pawilonów, wzniesionych nie na potrzeby danych krajów, ale organizacji, fundacji czy instytucji, które podczas tych wielkich międzynarodowych targów chciały zaprezentować swoją działalność. „Podziel się aby pomnożyć” - to hasło, które architekci pawilonu uczynili swoistym mottem. Uznali, że budowla, w której o sobie opowiadać będzie organizacja pomocowa, charytatywna, powinna także samą swoją architekturą promować ideę pomocy, pokazywać sens dzielenia się, otwarcia na inne osoby. I tak Caritas Pavilion otrzymał formę rozbitej na kila części bryły. Budowla sprawia wrażenie, jakby powstała w sześcianu, który ktoś pociął na mniejsze kawałki, które następnie poprzesuwał względem siebie. Tak oto zobrazowano w bryle architektonicznej hasło „podziel się, aby pomnożyć”, pokazano, że – choć to paradoks – w działalności charytatywnej dzielenie się jest jednocześnie mnożeniem dobra. W bryle Caritas Pavilion można doliczyć się pięciu, różniących się kształtem segmentów. Każdy z nich miał symbolizować jedną pięciu dziedzin działalności tej organizacji. Caritas Pavilion zamknięto za półprzejrzystymi elewacjami z białej siatki z polimerów. Materiał ten miał zapewnić wnętrzu pawilonu dobrą wentylację, dostęp do światła dziennego, umożliwiał także zajrzenie do jego wnętrza z terenu targów. Ponadto ów materiał był tani, prosty, bezpretensjonalny – pawilon nie kosztował wiele, musiał być ekologiczny i ekonomiczny – siatka z polimerów, rozpięta na prostym stelażu dobrze spełniła te warunki.

Dodaj ofertę pracy