biester
Wiadomości

Zmodyfikowany polimer dla elektroniki

Naukowcom z Michigan udało się zmienić właściwości polimeru.

Polimer stworzony przez naukowców z Michigan
Polimer stworzony przez naukowców z Michigan

Produkowane z niego elementy będą przewodziły ciepło 6 razy lepiej niż dotychczas. Materiał znajdzie zastosowanie w urządzeniach elektronicznych, czyniąc je tańszymi i lżejszymi.

Polimery są wszędzie. Poza niewątpliwymi zaletami w niektórych zastosowaniach mają jedną zasadniczą wadę – nie za dobrze przewodzą ciepło. Na szczęście naukowcom z Michigan udało się zmienić strukturę molekularną plastiku zmieniając przy okazji jego właściwości fizyczne. Dzięki ich zastosowaniu elektronika ma być lżejsza, tańsza oraz bardziej energooszczędna. Nowy materiał może szczególnie dobrze sprawdzić się w produkcji samochodów elektrycznych najnowszej generacji. Im mniejsza waga auta, tym więcej kilometrów przejedzie wykorzystując energię z akumulatorów.

Aby uzyskać lepszą strukturę polimerów, rozpuszcza się je najpierw w wodzie, dodając elektrolity zwiększające odczyn kwasowości. Następnie ponownie się je łączy rozpylając na stole. Powstałe w wyniku tego nowe połączenia pomiędzy atomami pozwalają ciepłu łatwiej przepływać przez plastik.

Można to porównać do mocno naciągniętej struny gitary i luźnego sznurka. Kiedy się szarpnie za strunę, będzie wibrowała. Sznurek pozostanie niewzruszony. Cząsteczki polimeru zachowują się podobnie – tłumaczy Apoorv Shanker, który brał udział w opracowywaniu nowej technologii.

Uczeni pracują teraz nad kolejnymi ulepszeniami swojej metody. W szczególności poszukują podobnego rozwiązania dla polimerów, gorszej rozpuszczalności w wodzie. To zupełnie nowe podejście to problemu przewodnictwa cieplnego polimerów. Do tej pory używano metalu lub ceramiki jako wypełniaczy. Nie było to ani wydajne ani tanie, a dodatkowo potrafiło przez przypadek zmienić właściwości plastiku.

Dodaj ofertę pracy