biester
Wiadomości

Grupa Ergis w I kw. 2018 roku: wyższa sprzedaż, spadek rentowności

Grupa ERGIS, lider przetwórstwa polimerów w Europie Środkowo–Wschodniej, opublikowała wstępne wyniki finansowe za I kwartał 2018 roku.

Ergis Wąbrzeźno
Ergis Wąbrzeźno

Grupa zanotowała w tym okresie wzrost przychodów ze sprzedaży o 4,3 proc., do 191,2 mln zł. Mimo to pogorszyła się rentowność firmy. Wynik EBITDA spadł o 20,6 proc., do 13,5 mln zł, zysk operacyjny spadł o 32,1 proc., do 7,6 mln zł, a zysk netto o 38,8 proc., do 5,2 mln zł.

Na obniżenie zysków rok do roku miały wpływ dokonane w drugiej połowie 2017 r. podwyżki wynagrodzeń, a także wysokie ceny surowców, głównie płatków PET, PVC, zmiękczaczy i bieli tytanowej. Negatywnie na wyniki wpłynął też zysk EBITDA zrealizowany na sprzedaży twardych folii i laminatów do pakowania żywności, który był w I kwartale 2018 roku o 1,6 mln zł niższy niż w I kwartale 2017 r. Spółka zrealizowała natomiast plan co do EBITDA osiągniętego na sprzedaży folii stretch i taśm PET.

Wzrost sprzedaży nas cieszy, pokazuje naszą ekspansję w Polsce i innych strefach geograficznych UE. Z drugiej jednak strony spadek rentowności odzwierciedla wzrost kosztów surowców i pracy oraz trudności w przekonaniu wielu klientów do uznania nowych realiów otoczenia rynkowego, które wiążą się z wyższym poziomem cen.  Realizujemy  obecnie program podwyżek cen, który powinien pozwolić na przywrócenie normalnej rentowności – powiedział Tadeusz Nowicki, Prezes Ergis S.A.

Dodaj ofertę pracy