Praca w branży
Wiadomości

PLASTPOL 2018 dowodem świetnej kondycji branży

Na targach PLASTPOL 2018 zobaczyć można było ofertę 812 firm z 39 krajów. Powierzchnia targowa wyniosła 34.000 metrów kwadratowych we wszystkich 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka.

PLASTPOL utrzymał swój status najbardziej międzynarodowych targów w Polsce, spośród wszystkich branż gospodarki. Ponad 50 procent wystawców pochodzi spoza granic naszego kraju. Najświeższe wyniki PlasticsEurope za rok 2017 mówiące, że najwięcej inwestorów zagranicznych w branży przetwórstwa polimerów jest z Niemiec, Austrii i Włoch, pokrywają się w wynikami Plastpolu – to firmy z tych krajów stanowiły najliczniejszą grupę wystawców.

Jak wynika z najnowszych danych PlasticsEurope, które fundacja zaprezentowała premierowo podczas konferencji otwierającej Plastpol na wieży widokowej Centrum Kongresowego Targów Kielce, branża w Polsce wzrosła od 2016 roku o 9 proc. Oznacza to, że polskie firmy z branży dynamicznie się rozwijają, rośnie zapotrzebowanie na polimery, co przekłada się na jakość spotkania w Kielcach – komentuje prezes Andrzej Mochoń. – Zarówno ta, jak i poprzednia edycja targowa umocniły rolę targów PLASTPOL, jako wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa polimerów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Warto podkreślić, że podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają u naszych sąsiadów zza południowej i wschodniej granicy. Co wielokrotnie przewija się w rozmowach z wystawcami. W ciągu czterech dni Targi Kielce odwiedziło blisko 19.000 osób – mówi Kamil Perz, Dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce. Podczas tegorocznego PLASTPOLU zwiedzający mogli zapoznać się ekspozycjami firm z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Płd., Litwy, Luxemburga, Malezji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenia, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Uzbekistanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch oraz oczywiście z Polski.

Spotkanie przedstawicieli polskiej branży polimerów w Kielcach

Cztery targowe dni poprzedziło spotkanie branży polimerów „Perspektywy – Innowacje – Wyzwania” organizowane wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Konferencja zgromadziła czołowych przedstawicieli firm branży z Polski. Dyskutowano nad jej kondycją i aktualnymi wyzwaniami. W tym roku tematem przewodnim spotkania była ogłoszona w styczniu br. przez Komisję Europejską Strategia dla polimerów, a także inne zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wpływ, jaki planowane w tym zakresie zmiany mogą mieć na branżę polimerów w Polsce i Europie.

Optymistyczne dane od PlasticsEurope

Podczas pierwszego dnia targów PLASTPOL zostały ogłoszone najnowsze szacunkowe dane dotyczące produkcji i zapotrzebowania na polimery w Polsce i w Europie w roku 2017. Wskazują one, że zapotrzebowanie to stale wzrasta, a branża dynamicznie się rozwija. Zużycie polimerów w roku 2017 w Polsce szacuje się na ok. 3,5 mln, co oznacza wzrost aż o 9% w porównaniu do roku 2016. To bardzo dobry wynik na tle całej Europy, gdzie wzrost ten szacowany jest na 3,5%, a wielkość zapotrzebowania na 51,7 mln ton. Ilości polimerów zużywane na potrzeby przetwórstwa w Polsce stanowią ok. 6,8% średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na polimery w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Przed polskim i europejskim przemysłem polimerów stoją nowe wyzwania, mogące negatywnie wpłynąć na konkurencyjność branży, które są związane z ogłoszoną przez Komisję Europejską na początku roku Strategią na temat polimerów i wdrażaniem Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) – zwracał uwagę podczas konferencji Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska. – Być może pojawią się ograniczenia związane z konkretnymi wyrobami, podobnie jak to było w przypadku foliówek. Równie ważne jest efektywne zatrzymanie zanieczyszczanie środowiska, w tym środowiska morskiego, porzucanymi odpadami polimerów. Tu przemysł od lat realizuje programy mające na celu promowanie sprawdzonych rozwiązań w zagospodarowaniu odpadów z polimerów, a także promowania prawidłowych zachowań konsumenckich.

Tegoroczne targi PLASTPOL obfitowały w wiele spotkań, eventów, które w ciągu czterech dni odbywały się na stoiskach wystawców. Sportowe emocje wywołała obecność zawodników i zawodniczek zespołów siatkarskich. Na stoisku Grupy Azoty gościły Izabela Bełcik oraz Agnieszka Bednarek-Kasza. Siatkarki opowiadały o sobie, a na koniec rzucały w publiczność piłkami z autografami. W kolejnym dniu Targi Kielce i PLASTPOL odwiedzili Sławomir Jungiewicz i Rafał Szymura, siatkarze ZAKSY, którzy oprócz spotkania z publicznością (transmisja wideo z tego spotkania: http://eplastics.pl/ptv/film/42) przekazali Targom Kielce, na ręce Kamila Perza, Dyrektora Wydziału Targów koszulkę z podpisami.

Kolejna, 23. edycja Targów PLASTPOL odbędzie się 28-31 maja 2019. Zapraszamy!