biester
Wiadomości

Coface ostrzega: bankructwa eksporterów

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. liczba upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się zaledwie o 1,2%. Jednak w najbliższych miesiącach będzie ich coraz więcej, zwłaszcza w trzech branżach.

Szczegółowe dane kwartalne wskazują, że już od drugiej połowy tego roku sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw ulega pogorszeniu. – Podczas gdy jeszcze w pierwszej połowie tego roku odnotowano stabilizację liczby ogłoszonych upadłości i restrukturyzacji to jedynie w trzecim kwartale liczba postępowań zwiększyła się o ponad 4% w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku – mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej. – W ostatnim kwartale jak i w 2020 r. liczba upadłości będzie wzrastać, to konsekwencja pogarszającej się sytuacji na rynkach zagranicznych.

Jak wynika z raportu Coface, coraz więcej upadłości i restrukturyzacji zdarzać się będzie zwłaszcza w trzech branżach, wśród producentów mebli, przetwórców tworzyw sztucznych i w transporcie. Wśród firm doświadczających trudnej sytuacji płynnościowej nadal dużą popularnością cieszą się postępowania restrukturyzacyjne, których udział wyniósł już niemal 44%.

Dodaj ofertę pracy