biester
Wiadomości

Aresztowania za wyłudzenia VAT na polimerach

Policjanci z Krakowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się m.in. fikcyjnym obrotem granulatem tworzyw sztucznych. Zatrzymano sześć osób, w tym szefa grupy Krystiana K. Straty skarbu państwa śledczy oszacowali na ponad 60 mln zł.

Jak podała Prokuratura Krajowa, w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, w zeszłym tygodniu dokonano zatrzymań sześciu osób biorących udział w tym procederze, w tym Krystiana K. kierującego grupą. Jej działanie miały zasięg międzynarodowy.

 

Według ustaleń śledczych, grupa działała od 2010 roku do września 2016 roku w Myszkowie, Warszawie, Krakowie i innych miejscowościach na terenie Polski, a także w Niemczech i na Słowacji.

 

Działania przestępcze polegały na wystawianiu faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna – sprzedaży granulatu tworzyw sztucznych. Miało to na celu upozorowanie transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów, skutkujących uszczuplaniem lub narażeniem na uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT przez ustalone podmioty gospodarcze, w związku z uczestnictwem w obrocie. Ponadto sprawcy podejmowali czynności związane z praniem brudnych pieniędzy.

 

Jak ustalono w toku śledztwa, w karuzeli podatkowej wiodącą rolę tzw. "brokera" pełniła firma należąca do grona największych dystrybutorów granulatów tworzyw sztucznych na terenie Polski.

 

Straty budżetu Państwa w wyniku działalności w latach 2011-2015 grupy przestępczej wyniosły ponad 60 mln złotych.

 

Prokurator przedstawił Krystianowi K. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy, za co grozi mu do 15 lat więzienia. Leszek M., Zbigniew K., Szymon P., Bartłomiej P. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz posługiwania się nimi. Grozi im za to kara do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Beacie M. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko dokumentom oraz przestępstw karnoskarbowych, związanych z wystawianiem i obrotem fakturami. Są to czyny zagrożone karą do 8 lat więzienia.

 

Na wniosek prokuratury sąd orzekł wobec czterech z nich areszt tymczasowy na trzy miesiące. Wobec Szymona P. zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 50 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wobec Beaty M. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. Śledczy zabezpieczyli też luksusowe samochody o łącznej wartości ok. 5,4 mln złotych.

 

Dodaj ofertę pracy