biester
Wiadomości

Właściwości oraz zastosowanie pianki melaminowej

Pianka melaminowa to materiał, który w ostatnich latach zyskał niezwykłą popularność. Wynika to z unikalnych właściwości tego tworzywa, które sprawiają, że można je zastosować w wielu dziedzinach działalności – w szczególności w branżach budowlanej czy energetycznej. Poznaj jej kluczowe zalety oraz najważniejsze sposoby wykorzystania.

Czym wyróżnia się gąbka melaminowa?

Sama melamina jest materiałem z grupy amin o postaci białego proszku. Substancja jest bezbarwna, ma krystaliczną strukturę i jest wysoce odporna na działanie wody, temperatury czy światła, a przy tym niezwykle twarda. Gdy zaś powstaje gąbka z melaminy, spienione tworzywo zyskuje zupełnie nowy potencjał. Pianka melaminowa, dostępna m.in. w ofercie firmy Polting Foam, to materiał, który wyróżniają:

  • otwartokomórkowa struktura i duża lekkość,
  • trudnopalność,
  • odporność na działanie wysokich i niskich temperatur (do 200 ⁰C) oraz wilgoci,
  • wysoka dźwiękochłonność,
  • doskonałe parametry termoizolacyjne,
  • wysoka elastyczność,
  • doskonałe właściwości abrazyjne, gwarantowane przez wysoką szorstkość.

Dlatego gąbka melaminowa jest chętnie wykorzystywana w wielu branżach.

Jak stosuje się gąbki z melaminy w budownictwie?

Pianka melaminowa może być wykorzystywana przez branżę budowlaną podczas realizacji licznych zadań. Te kluczowe to:

  • poprawa akustyki wysokich pomieszczeń

Gąbka melaminowa skutecznie pochłania fale dźwiękowe, przez co jest wykorzystywana w panelach akustycznych oraz podwieszanych buforach, przy pomocy których zabezpiecza się np. przestrzeń studia nagrań czy odsłuchowego. Co ważne, materiał można wybarwiać na wiele kolorów i nadawać mu dowolny kształt – pełni zatem również rolę dekoracji takich wnętrz.

  • zabezpieczenie systemów wentylacyjnych

Sprawdza się jako zabezpieczenie elementów wentylacji w celu ich wyciszenia oraz zabezpieczenia przed działaniem zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur.

  • termoizolacja

Pianka z melaminy może posłużyć nie tylko jako izolacja akustyczna wnętrza, ale i sposób na poprawienie jego izolacji termicznej – w tej roli wykorzystuje się ją zwłaszcza w betonowych stropach kondygnacyjnych. Nie można również zapominać o ochronie przed ogniem czy wilgocią, jaką mogą zapewnić jej odpowiednie odmiany.

Pianka melaminowa a energetyka słoneczna

Pianka melaminowa – z uwagi na swoje własności – jest chętnie wykorzystywana m.in. w kolektorach słonecznych. Wykorzystuje się ją jako osłonę zwiększającą termoizolacyjność konstrukcji. Jest stosowana na ściankach bocznych i tylnych kolektorów renomowanych europejskich producentów również dlatego, że nie utrudnia wymiany powietrza między urządzeniem a otoczeniem ani nie generuje substancji lotnych mogących zmniejszyć wydajność jego pracy.

Pianka melaminowa w innych branżach

Poza szerokimi możliwościami, jakie gąbka z melaminy daje w branżach energetycznej czy budowlanej, jest szeroko wykorzystywana w innych dziedzinach.

Warto wspomnieć między innymi o branży motoryzacyjnej, w której gąbka z melaminy jest wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia paneli akustycznych w komorze silnika (dla wyciszenia jego pracy) oraz w przegrodach termicznych.

Ponadto gąbka z melaminy to niezwykle uniwersalne akcesorium czyszczące - spieniona melamina wyróżnia się doskonałymi właściwościami abrazyjnymi, a przy tym wysoką chłonnością brudu i wilgoci.

Jak zatem widać, pianka melaminowa to jedno z tworzyw przyszłości, które niesie za sobą ogromny i warty wykorzystania potencjał. Warto zatem poznać bliżej jej właściwości oraz zastanowić się, jak go wykorzystać w prowadzonej przez siebie działalności.

Dodaj ofertę pracy