biester
Wiadomości

Ludzie zachwycają się plastikiem

Wszystko za sprawą kazachstańskiej projektantki, która zamieniła plastikowe śmieci w kamienne płytki, które doskonale imitują dzieła Matki Natury.

Piękne płytki do złudzenia przypominające naturalne kamienie to projekt, który powstał jako zaliczenie licencjatu Enis Akiev, studiującej w Międzynarodowej Szkole Projektowania w Kolonii. Materiał, który stworzyła powstał z odpadów z tworzyw sztucznych, poddanych procesom podobnym do formowania się skał.

- Odpady z tworzyw sztucznych przedostają się do naszego geologicznego krajobrazu, stając się częścią osadów kamiennych na plażach i tworząc nowy rodzaj kamienia o nazwie plastiglomerat - tłumaczy Enis Akiev. - Moja koncepcja zrodziła się z myśli, że nic nie jest bezwartościowe. Nie ma czegoś takiego jak marnotrawstwo. Podnoszę wartość plastikowych śmieci, aby pokazać koszty zewnętrzne i zmienić postrzeganie, aby nie były już postrzegane jako śmieci. W tym celu jako surowiec wykorzystałem plastikowe opakowania jednorazowego użytku. Z powstałego materiału tworzę płytki do wystroju wnętrz.

Enis poddała plastikowe odpady podobnym procesom, które kształtują marmury, z czego najważniejszymi czynnikami są wysoka temperatura i ciśnienie, które w kolejnych etapach zostały połączone z piaskiem. W zależności od tego, jakie kolory plastiku zostaną ze sobą zestawione - projektantka może uzyskać dowolne wersje kolorystyczne płytek. Jeśli chodzi o ich funkcjonalność - mogą być wykorzystywane jako wykończenie wnętrz, a ich struktura niczym nie różni się od klasycznych płytek, które obecnie są wykorzystywane.

Dodaj ofertę pracy