biester
Wiadomości

Polimer ze sterowanym kształtem

Badacze z uniwersytetów w Georgii i Ohio stworzyli nowy miękki materiał polimerowy. Nazwano go „magnetycznym polimerem z pamięcią kształtu” i to właśnie może robić – zmieniać swój kształt w zależności od pewnych czynników.

Jakie to czynniki? Chodzi o pole magnetyczne. Gdyby je zmienić, to materiał transformuje swój kształt w jakiś inny. Naukowcy uważają, że oczywiście przyda się to w np. antenach, które mogą zmieniać częstotliwość podczas pracy czy chwytakach, które łatwiej złapią jakieś delikatne czy ciężkie przedmioty.

Materiał został stworzony z trzech składników. W jego skład wchodzą dwa typy magnetycznych cząsteczek, z czego jeden opiera się na indukcji ciepła a drugi na przyciąganiu magnetycznym. Trzeci to polimer, który pomaga całemu materiałowi utrzymywać nowy kształt po zmianie „wyglądu”. Cały system może szybko zmieniać kształty – zmiana jest odwracalna, a także możliwa do ustawienia na stałe.

Cały proces zmiany kształtu zajmuje raptem sekundy. Na razie oczywiście materiał jest w fazie testowej, więc wiele czasu minie zanim zobaczymy go w jakichś np. przemysłowych zastosowaniach. A ostatnio naukowcy stworzyli też bakterię, która jest w stanie pochłaniać dwutlenek węgla - miałaby ona pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Inny zespół badaczy z kolei wytworzył unikalny materiał metalowy, który unosi się na wodzie.

Dodaj ofertę pracy