biester
Wiadomości

Wałbrzych zaszalał...

Włodarze prowincjonalnego Wałbrzycha chcieli się wybić na tle kraju i wpadli na pomysła… Rada Miejska Wałbrzycha przyjęła w czwartek historyczną uchwałę, która całkowicie zakaże sprzedaży w sklepach i hurtowniach torebek na zakupy z tworzywa sztucznego. Jest to pierwsza aż tak daleko idąca inicjatywa tego rodzaju w Polsce.

Zgodnie z uchwałą, na terenie miasta Wałbrzycha wprowadzony zostanie "zakaz sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego". Chodzi tu o wszystkie torby zakupowe - z uchwytami lub bez - wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego.

Dotyczy to zarówno lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiały poniżej 50 mikrometrów, bardzo lekkich toreb na zakupy (tzw. zrywek, mających grubość poniżej 15 mikrometrów), jak i grubych toreb z tworzywa sztucznego (50 mikrometrów lub więcej).

Oprócz tego na terenie Gminy Wałbrzych wprowadzone zostaną "Strefy wolne od jednorazowego plastiku", oznaczone specjalnymi naklejkami. Chodzi głównie o obiekty należące do gminy lub jej instytucji (budynki urzędów, szkoły itp.).

Na terenie owych stref obowiązywać będzie zakaz "posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży" wszystkich wskazanych powyżej trzech rodzajów toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Na tym jednak nie koniec. Identyczne ograniczenia będą dotyczyły również innych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. W uchwale wskazano, że chodzi m.in. o pojemniki na żywność lub napoje, sztućców, talerzy, części słomek i mieszadełek do napojów.

W strefach oznaczonych naklejką obowiązywać będzie ponadto zakaz wydawania konsumentom żywności i napojów - niepakowanych fabrycznie na wynos - z użyciem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Wprowadzony będzie także zakaz posiadania, udostępniania oraz sprzedaży pożywienia i napojów umieszczonych w produktach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych (z małymi wyjątkami).

Kolejny zakaz obowiązujący w wyznaczonych strefach dotyczyć będzie pakowania produktów z użyciem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych, takich jak woreczki i torby na zakupy. Rada Miejska Wałbrzych wprowadziła też zakaz "zbywania i rozpowszechniania produktów promocyjnych lub reklamowych stanowiących produkt jednorazowego użytku" z tworzyw sztucznych (chyba, że nie istnieje bezpieczny dla środowiska zamiennik surowca).

Co ciekawe, nowymi regulacjami objęte będą także automaty vendingowe.

Dodaj ofertę pracy