biester
Wiadomości

UE wzmocni recykling: 40 akcji

Komisja Europejska 10 marca zaproponować ma ok. 40 działań dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym recyklingu materiałów takich jak m.in. metale, plastik czy inne tworzywa sztuczne.

Działanie ma być częścią przedstawionej na początku 2020 roku przez szefową komisji Europejskiej Ursulę von der Layen strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada ona m.in. osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz właśnie działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy).

Propozycje KE dot. gospodarki zamkniętej

Bloomberg donosi, że 10 marca KE przedstawi swoje 40 propozycji działań w zakresie gospodarki zamkniętej, w tym regulacje dotyczące zrównoważonych produktów, wytyczne odnośnie wytrzymałości, napraw i recyklingu produktów, wprowadzenie wspólnej ładowarki, rewizja unijnych przepisów odnośnie opakowań i odpadków po opakowaniach, itp.

Strategia KE, dotycząca gospodarki o obiegu zamkniętym zakłada przede wszystkim bardziej rozsądne korzystanie z zasobów i działania na rzecz recyklingu. Komisja uważa, że te rozwiązania są konieczne dla Europy. Tym bardziej, że jak podkreślają unijni urzędnicy, połowa całkowitej emisji gazów cieplarnianych w regionie i ponad 90 proc. utraty różnorodności biologicznej jest rezultatem wydobycia i przetwarzania tworzyw, paliw i żywności.

Nadmierna konsumpcja

"Mamy tylko jedną planetę. Mimo to do 2050 nasza konsumpcja osiągnie taki poziom, jakbyśmy mieli dwie planety. W świecie, gdzie szacuje się, że zużycie materiałów podwoi się do 2060 r., Europa musi bardziej efektywnie korzystać ze swoich zasobów i zwiększyć ilość produktów pozyskiwanych z recyklingu” – czytamy w dokumencie KE, do którego dotarł Bloomberg.

Urzędnicy przyznają, że jednym z głównych celów KE jest uświadomienie producentom ich wpływu na środowisko oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań konsumenckich, m.in. ograniczających ilość śmieci.

Unia Europejska chce również uświadomić konsumentów co do wymogów odnośnie trwałości i możliwości naprawy produktów, które kupują. Urzędnicy chcą też ukrócić takie nieuczciwe praktyki jak np. celowe postarzanie produktów przez producentów, by konsumenci byli zmuszeni co kilka lat je wymieniać. Urzędnicy zapowiadają także, że będą próbować usunąć z rynku te produkty, które nie są bezpieczne dla konsumentów, w tym takie, których nie można naprawić ani poddać recyklingowi.

"Europejscy konsumenci i firmy zasługują na produkty wysokiej jakości, zaprojektowane z myślą o trwałości i wydajności” – czytamy w dokumencie Komisji Europejskiej.

Dodaj ofertę pracy