biester
Wiadomości

Słaby recykling - brak GOZ

Recykling to istota gospodarki obiegu zamkniętego. Słaba kondycja recyklingu oznacza fiasko GOZ. A recykling w Polsce nie ma się najlepiej. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że co druga wyrzucona tacka, butelka czy torebka nigdy nie trafi do recyklingu. Śmieci nie zostaną przetworzone, ponieważ koncernom na tym po prostu nie zależy.

•          Ceny surowców wtórnych są najniższe od kilku lat

•          Dla przykładu: 24-tonowy kontener folii był kiedyś wart kilkanaście tysięcy złotych, a obecnie ma cenę ujemną.

•          Częściowo winne są koncerny, którym przez lata nie zależało, by choć trochę zatroszczyć się o środowisko

"We wrześniu 2019 r. papiernie i zakłady przetwarzające makulaturę płaciły ok. 250 zł za tonę papieru i tektury. Dziś, kilka miesięcy później, te same firmy żądają już dopłaty 250 zł. Odpadów jest po prostu za dużo w stosunku do liczby zakładów, które mogą je przetworzyć. A firmy odbierające odpady muszą się ich pozbyć, bo za przetrzymywanie ich ponad dopuszczalny przepisami rok mogą zapłacić srogie kary" – tłumaczy Ewa Rakowska, dyrektor biura zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Izba zrzesza spółki komunalne, takie jak np. MPO.

W artykule czytamy, że "jeszcze gorzej jest z folią". "W czerwcu 2017 r. płacili nam 380 zł za tonę. Dwa miesiące później cena spadła do 10 zł. Od 2018 r. wahała się od 10 zł do 1 gr za tonę. A od 2019 r. to my dopłacamy 280 zł za tonę folii, by ktoś ją w ogóle wziął" – zaznacza Rakowska.

"Podobnie ma się sytuacja z oponami" – czytamy w "DGP". "W 2015 r. sprzedawano je za 55 zł za tonę. W zeszłym roku trzeba było dopłacić średnio 380 zł, żeby ktoś je odebrał. Dziś jest to już ponad 500 zł" – podkreśla dziennik.

Ceny surowców wtórnych

Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling w rozmowie z gazetą podaje, że "ceny surowców wtórnych są najniższe od kilku lat". "Przykładowo 24-tonowy kontener folii był kiedyś wart kilkanaście tysięcy złotych, a obecnie ma cenę ujemną, co znaczy, że do odbioru przez recyklera trzeba dopłacić" – tłumaczy Dziak-Czekan.

Prezes Stowarzyszenia Polski Recykling dodaje, że niektóre frakcje makulatury, szkła i wielu tworzyw sztucznych dalej trzymają cenę w hurcie, ale muszą być przesortowane, sprasowane i przygotowane do procesu recyklingu. Inaczej ceny znajdą się poniżej zera.

Odpadów jest za dużo

W "DGP" czytamy, że "wizja gmin i firm odpadowych – monopolistów inkasujących grube miliony za sprzedaż papieru czy plastiku – nie przystaje do rzeczywistości, w której odpadów jest za dużo, popyt na nie znikomy, przepisy coraz mocniej wiążą ręce, a nowe regulacje dopiero wykuwają się w ministerialnych gabinetach".

Czy to jednak dogodna wymówka, by usprawiedliwić brak segregacji? Nie, bo plastiku czy tektury wybranych z kosza pełnego zmieszanych resztek jedzenia i nieczystości nikt nie chce kupić, nawet po kosztownym umyciu. Czyste i jednolite frakcje może się jeszcze uda sprzedać. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości śmieci, które nie nadają się do niczego i najczęściej kończą na wysypisku – czytamy w dzienniku.

Oceniono przy tym, że "to częściowo wina naszego lenistwa – ponad 63 proc. tego, co wyrzucamy, to wciąż odpady zmieszane". "Ale winne są też koncerny, którym przez lata nie zależało, by choć trochę zatroszczyć się o środowisko, a nie tylko o marketing i zysk. Z jednej strony trudno się dziwić, są po to, żeby zarabiać. W innych krajach jednak jakoś się udało zachęcić firmy do zmian i takiego projektowania produktów, by recykling bardziej się im opłacał. I to nie tylko na papierze, jak u nas przez lata" – zaznacza "DGP".

Dodaj ofertę pracy