biester
Wiadomości

Wałbrzych zastopowany

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski unieważnił uchwałę wałbrzyskich radnych zakazującą używania plastikowych produktów jednorazowego użytku w obiektach należących do Gminy Wałbrzych. Uchwała wprowadzała też zakaz sprzedaży i udostępnia w mieście plastikowych toreb.

Wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych 30 stycznia. W czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski stwierdził nieważność tej uchwały. Wojewoda wskazał m.in., że uchwała Radym Miejskie Wałbrzych narusza ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ustanawiając przepisy niezgodne z zawartymi w tej ustawie regulacjami - podało w czwartek biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda unieważnił uchwałę, na mocy której w Wałbrzychu wprowadzono tzw. "strefy wolne od jednorazowego plastiku". To - jak podano w uzasadnieniu tej uchwały - nieruchomości stanowiące własność Gminy Wałbrzych, obiekty użyteczności publicznej lub inne ogólnie dostępne znajdujące się na nieruchomościach stanowiących własność gminy. To też obiekty i tereny będące w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych. Wyłączono z tego nieruchomości oddane w wieczyste użytkowanie, drogi, place, skwery, parki czy cmentarze. Regulacje nie dotyczą też budynków mieszkalnych.

Nieruchomości, o których mowa w uchwale oznaczone są znakiem "Strefa wolna od jednorazowego plastiku".

Pod karą grzywny, która może wynosić nawet 500 zł, w wałbrzyskich strefach wolnych od jednorazowego plastiku zakazane jest posiadania, używanie i sprzedaż plastikowych produktów jednorazowego użytku jak pojemników na żywność czy napoje, talerzy, plastikowych sztućców, słomek czy torebek plastikowych.

W strefach nie można też posiadać i sprzedawać jedzenia i napojów w jednorazowych opakowaniach plastikowych. Uchwała wprowadziła także zakaz sprzedaży i udostępnia toreb z tworzyw sztucznych na trenie miasta.

Nowe regulacje były kolejnym krokiem Wałbrzycha w ograniczeniu ilości plastikowych produktów w mieście. W maju 2019 r. Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich - przypomniał Szewczak.

Również spółki dotowane przez wałbrzyski magistra jak Zamek Książ czy Aqua Zdrój prowadzą politykę ograniczenia używania jednorazowego plastiku podczas organizowanych przez siebie imprez.

W grudniu ubiegłego roku miasto wprowadziło też certyfikaty dla lokalnych firm, które deklarują rezygnację z jednorazowego plastiku.

Rzecznik wałbrzyskiego magistratu Edward Szewczak w czwartek w rozmowie z PAP podkreślił, że wałbrzyska uchwała został podjęta w trosce o zdrowie mieszkańców i ochronę środowiska. "Nie mamy jeszcze pisemnej decyzji wojewody, gdy ją otrzymamy zostanie ona poddana analizie i wówczas podejmiemy kolejne kroki" - powiedział Szewczak.

Decyzja wojewody oznacza wstrzymanie wykonania uchwały wałbrzyskich radnych. Wałbrzyski magistrat może od decyzji wojewody wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Dodaj ofertę pracy