biester
Wiadomości

Poliwęglan z wody...

LANXESS postrzega pionierskie podejście do recyklingu jako klucz do zwiększenia swojej konkurencyjności dzięki zastosowaniu zrównoważonych surowców pochodzących z zamkniętych obiegów materiałowych. Najnowszym przykładem takiego podejścia jest nowa paleta produktów, którą spółka córka koncernu, Bond-Laminates, opracowuje obecnie dla swoich kompozytów termoplastycznych wzmacnianych włóknami ciągłymi spod marki Tepex. Połowa matrycy dla nowych półproduktów składa się z recyklatów pochodzących z odzysku butelek po wodzie wytworzonych z poliwęglanu wielokrotnego użytku. – Naszym głównym docelowym zastosowaniem dla tych produktów są obudowy laptopów, smartfonów, tabletów, czytników e-booków i telefonów komórkowych – podkreśla dr Dirk Bonefeld, szef działu marketingu i sprzedaży artykułów elektroniki użytkowej, sportowych i przemysłowych w Bond-Laminates.

Znaczny popyt w branży IT i technologii komunikacyjnych

Najnowsza innowacja LANXESS stanowi odpowiedź na duże zapotrzebowanie branży IT i technologii komunikacyjnych na zrównoważone rozwiązania materiałowe. – Dzięki nowym kompozytom oferujemy tej branży solidną, lekką i łatwą w obróbce alternatywę dla energochłonnego odlewu magnezu – mówi dr Dirk Bonefeld. Branża IT i technologii komunikacyjnych, której udział w globalnej konsumpcji wynosi około jednej trzeciej, wraz z przemysłem AGD oraz elektrycznym i elektronicznym jest od wielu lat największym nabywcą poliwęglanów.

Pierwszy wyrób trafił już do masowej produkcji

Nowy asortyment produktów jest pochodną materiału Tepex dynalite, stosowanego w masowej produkcji wysokowytrzymałych elementów konstruk¬cyjnych. Pierwszy, wprowadzony już do produkcji seryjnej wariant materiałowy składa się z rdzenia wykonanego z tkaniny z włókna szklanego i wierzchnich warstw tkanych z ciągłych włókien węglowych. Drugi rodzaj materiału, przeznaczony do produkcji seryjnej obudów laptopów, zawiera nie tylko matrycę z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu, ale także rdzeń z przypadkowo ułożonych włókien węglowych pochodzących z recyklatu.

Doskonałe właściwości mechaniczne i wysoka odporność na ogień

– Oba projektowane materiały z recyklingu wykazują wyjątkowe właściwości mechaniczne – opowiada dr Dirk Bonefeld. – Na przykład ich wytrzymałość na zginanie i sztywność pod naciskiem 530 megapaskali i 45 gigapaskali jest co najmniej równie wysoka jak w przypadku każdego innego nowego produktu dostępnego na rynku. Identyczne są również ich właściwości przetwórcze – dodaje. Dzięki bezhalogenowej ochronie przeciwpożarowej oba produkty przechodzą test palności UL 94 amerykańskiego instytutu badawczego Underwriters Laboratories Inc. z najlepszą klasyfikacją V-0, przy grubości ścianek od 0,4 mm.

Wysoki stopień czystości i przezroczystości

Duże butelki na wodę wielokrotnego użytku produkowane są z poliwęglanu o wysokiej czystości i przezroczystości, który dopuszczono do stosowania w produktach mających kontakt z żywnością. – Te wyjątkowe właściwości są również zaletą w przypadku naszych materiałów pochodzących z odzysku. Wysoki stopień przezroczystości będący efektem niezwykle regularnego rozmieszczenia włókien ciągłych powoduje, że doskonale nadają się na przykład do produkcji estetycznych elementów dekoracyjnych  – dodaje dr Dirk Bonefeld. – Dlatego możemy sobie łatwo wyobrazić zastosowanie tych nowych typów produktów do wyrobu dekoracyjnych elementów konstrukcyjnych w artykułach sportowych lub częściach samochodowych. Faktycznie, od branży sportowej otrzymujemy coraz więcej zapytań o materiały pochodzące z recyklingu.

W opracowaniu biologiczne systemy włókien i matryc

Bond-Laminates ciężko pracuje nad wprowadzeniem do swojego asortymentu kolejnych zrównoważonych kompozytów wzmacnianych włóknami. Jednym z głównych zagadnień jest wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu innych odpadów poprzemysłowych lub pokonsumenckich do produkcji matrycy termoplastycznej Tepex. – W dalszym ciągu rozwijamy również systemy włókien i matryc na bazie biologicznej oraz w pełni przetworzone włókna węglowe – podkreśla dr Dirk Bonefeld.

Dodaj ofertę pracy