biester
Wiadomości

Jak pracować z domu z dziećmi?

Wyzwanie pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi nigdy wcześniej nie było tak duże, jak obecnie. Tymczasem nawet w rzeczywistości, kiedy placówki oświatowe były dostępne, a biznes nie mierzył się z takimi turbulencjami jak dziś, aż 64 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn deklarowało w badaniach Hays Poland, że na swojej drodze zawodowej napotkali na przeszkody w pogodzeniu pracy z wychowywaniem dzieci. A ponieważ osoby, które łączą role pracownika i rodzica, stanowią niemal połowę zatrudnionych w firmach, to obecnie w wielu domach nie brakuje problematycznych sytuacji, gdy w jednej przestrzeni miejsce dla siebie muszą znaleźć zarówno rodzice pracujący zdalnie, jak i dzieci.

Zamknięte szkoły i przedszkola to rzeczywistość, z którą mierzą się obecnie wszyscy pracujący rodzice. I choć praca z domu dla wielu pracowników jest przyjemna i z chęcią zwiększyliby jej wymiar w swoim życiu zawodowym, to w obecnej sytuacji stanowi ona pewne wyzwanie. Z jednej strony wciąż dostępne są niektóre korzyści pracy z domu – nie tracimy czasu na dojazdy i mamy więcej czasu na inne zobowiązania. Z drugiej jednak brak wprawy w takim trybie pracy oraz towarzystwo dzieci, znacznie utrudniają osiągnięcie pełnej efektywności i realizację wszystkich zawodowych zobowiązań.

 

Co zrobić, aby czas spędzany przez dzieci w domu był mądrze wypełniony, a rodzice mogli efektywnie pracować? Eksperci Hays Poland podkreślają, że o ile nie istnieje uniwersalna recepta, o tyle na podstawie swoich doświadczeń i rozmów z pracodawcami, można mówić o kilku zasadach – które dopasowane do indywidualnych preferencji – pomagają przetrwać ten trudny czas.

 

Praca w domu, gdy są w nim dzieci, nigdy nie była i nie będzie prosta. Wymaga bowiem bardzo dużo samozaparcia i dyscypliny wszystkich domowników, zwłaszcza gdy taka sytuacja trwa dłużej niż zazwyczaj – zaznacza Agnieszka Pietrasik, ekspert Hays Poland. – Pamiętajmy, że przyzwyczailiśmy dzieci, że czas spędzany przez rodziców w domu jest czasem dla nich. Dziś dzieciom ciężko jest zrozumieć i przyzwyczaić się do tego, że rodzic pomimo swojej obecności w domu, tak naprawdę jest w pracy i nie może poświęcić im tyle uwagi, co np. w weekend – dodaje.

 

PLAN DNIA DLA RODZINY

Dobrą praktyką jest stworzenie rodzinnego harmonogramu na dni pełne wyzwań rodzicielskich i zawodowych. Taki plan powinien obejmować dzień od momentu, kiedy pierwsza osoba w domu wstaje aż do chwili, gdy ostatnia kładzie się spać. W harmonogram powinniśmy wpisać ustalone godziny pracy, posiłków i przerw. Warto dopasować plan pracy do rutynowych czynności dzieci. Rodzicom młodszych dzieci łatwiej jest zaplanować rozmowy telefoniczne w czasie ich drzemki, natomiast opiekunom dzieci w wieku szkolnym – do czasu, który te spędzają w wirtualnej klasie. W sytuacji kiedy w domu jest dwoje pracujących rodziców, można podzielić się przedziałami godzinowymi na pracę i opiekę nad dziećmi. Dzięki temu każdy zyska choć krótki czas na koncentrację na swoich zadaniach.

 

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z trudną sytuacją jest określenie godzin pracy. Chodzi głównie o to, aby rodzice nie zaglądali do komputera przez cały dzień, aż do późnych godzin nocnych. Oczywiście nie każdy ma pełną dowolność w ustalaniu godzin pracy, warto jednak spróbować dopasować harmonogram pracy do tej wyjątkowej sytuacji. Godziny pracy powinny być adekwatne do wieku dzieci, a więc ich rytmu dnia, potrzeb i przyzwyczajeń. I tak rodzic może pracować np. od wczesnych godzin porannych do wczesnego popołudnia, a później – po zakończonych zajęciach szkolnych dziecka – poświęcać mu więcej czasu.

 

Po zakończeniu dnia pracy warto oddać się wyłącznie życiu rodzinnemu i nie wracać już myślami do zawodowych zobowiązań. – Choć wszystkim nam zależy na ciągłości biznesowej, to musimy mieć zrozumienie dla pracjących rodziców – podkreśla Agnieszka Kolenda, ekspertka Hays Poland. – Pracodawcy rozumieją, że godziny pracy mogą być różne dla poszczególnych pracowników i nikogo dziś nie dziwi, że jedna osoba zaczyna o 6 rano, a inna dopiero po południu – dodaje.

 

SIŁA RUTYNY

Podstawą efektywnej pracy jest rutyna. Praca w domu pozwala na elastyczność, ale we wszystkim – również samodzielnej organizacji pracy – musi istnieć pewien porządek. Korzyści? Dzięki rutynie osobom pracującym zdalnie łatwiej jest rozdzielić czas pracy od czasu wolnego. Są efektywniejsi, szybciej realizują swoje zobowiązania i kończą dzień pracy o określonej porze. Z kolei dzieciom łatwiej jest dopasować się do sytuacji, gdy każdy dzień ma podobny przebieg.

 

Choć trudno wyjaśnić kilkulatkowi, że rodzic pracuje i nie powinno się mu nie przeszkadzać, to powtarzalny schemat dnia sprawia, że dziecko wie, czego może spodziewać się po śniadaniu czy obiedzie i kiedy rodzic będzie dla niego w pełni dostępny. Przykładowo czas, kiedy dzieci oglądają bajkę, to dla rodziców moment odpowiadania na maile. Nie chcąc, aby pociechy spędziły za dużo czasu przed telewizorem, musimy szybko porządkować zadania i robić to, co najważniejsze – podkreśla Agnieszka Kolenda z Hays Poland.

 

W rutynę świetnie wpisuje się planowanie – nadawanie priorytetu poszczególnym zobowiązaniom, zapisywanie co zrobić i w jakiej kolejności, praktyka kończenia jednego zadania przed rozpoczęciem kolejnego. Dzięki temu łatwiej jest ułożyć zadania domowe, ale również przygotować gry i zajęcia dla dzieci spędzających czas w domu. Nie ma większego utrudnienia dla pracujących rodziców, jak nudzące się dzieci. Do planu dnia dobrze więc wpisać czas na projekty artystyczne, ćwiczenia fizyczne, gry i zabawy. Dzieci, które wiedzą iż w ciągu dnia istnieje określony czas na zabawę, zadania domowe i gry z rodzicami, nie tylko bardziej angażują się w każde z tych zajęć, ale też – nauczone doświadczeniem, że rodzic bawi się z nimi np. po obiedzie – są bardziej skłonne poczekać na ten czas. Nie zapominajmy przy tym o wyrozumiałości, bowiem sytuacja, w której wszyscy zostają w domu, jest tak trudna dla każdego domownika.

 

DOMOWE BIURO

Dla wielu rodziców stworzenie w domu miejsca wyłącznie do pracy jest niemożliwe. Warto jednak szukać przestrzeni najmniej zawładniętych przez dzieci. Nie mając w otoczeniu zabawek czy akcesoriów dziecięcych, nieco łatwiej jest oddzielić rolę pracownika od rodzica, zwiększyć swoją koncentrację i poczuć się jak w biurze.

 

Co jednak, jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem? Przede wszystkim nie powinniśmy przejmować się tym nadmiernie. Sytuacje, kiedy dziecko przerwie nam rozmowę telefoniczną albo plan dnia ulegnie szybkiej zmianie będą się zdarzać. W obecnych okolicznościach większość współpracowników i klientów powinna to zrozumieć.

 

Możliwość pracy z domu to dla zatrudnionych od wielu lat najcenniejszy benefit. Niestety dziś praca z domu jest koniecznością, której towarzyszą ograniczone możliwości skupienia się i która dla wielu jest źródłem stresu. W takich warunkach trudno cieszyć się czasem spędzanym z bliskimi. Warto jednak szukać swoich własnych rozwiązań, aby ten trudny czas przetrwać w możliwie najlepszej kondycji.

Dodaj ofertę pracy